HolotropikumHogy védekezhetünk a koronavírus ellen, most, hogy már Európában is terjed a...

Hogy védekezhetünk a koronavírus ellen, most, hogy már Európában is terjed a járvány: a maszkok és kesztyűk inkább terjesztik a vírust, mint megállítják azt

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A koronavírusos fertőzések szempontjából Olaszország a leginkább érintett Európában. Országosan már több mint 200 fertőzöttet tartanak nyilván, és eddig 10 halálos áldozatról számoltak be a hatóságok. Olaszország északi területén két tartományban, Lombardiában és Venetóban rendeltek el karantént a koronavírus miatt.

Magyarországon továbbra sem regisztráltak koronavírus-fertőzött beteget, és Jakab Ferenc virológus az M1-nek elmondta: pánikhelyzetre, félelemre nincs ok.

Hozzátette, annak, hogy egyáltalán ne kerüljön be az országba a vírus, nagyon kevés az esélye. Egyelőre nem tudnak ugyan fertőzésről az országban, de a helyzetre való tekintettel fokozott odafigyelésre van szükség.

Müller Cecília, országos tisztifőorvos hétfőn sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy a budapesti és a debreceni repülőtéren mérik az Olaszországból érkező utasok testhőmérsékletét. Kérdésre hozzátette: a határokon történő közúti ellenőrzéseket, tehát az Olaszországból, vagy más járványos helyszínről hazaérkezők esetében történő vizsgálatokat is be kell vezetni.

Vasárnap este megérkezett a budapesti Szent László Kórházba egy magyar diákokból és kísérőikből álló csoport, amely Észak-Olaszországból tért haza. A diákoknak Milánó mellett, ahhoz a területhez egészen közel volt a szállásuk, amelyet az olasz hatóságok lezártak, ezért esetükben 14 napos karanténra van szükség. A kórház főorvosa elmondta, a diákok és a kísérők is jól vannak, tünetmentesek, de folyamatos ellenőrzés alatt tartják őket.

Az a három magyar, aki egy óceánjáró hajóról hazaérkezve korábban került karanténba, továbbra is jól van, nem mutatják jelét annak, hogy megfertőződtek volna a vírussal. Japánban viszont megfertőzött egy magyar, aki az ország partjai mellett karanténba helyezett Diamond Princess fedélzetén dolgozott. A hajót február 5-én helyezték karanténba, ezt 19-én feloldották, és az emberek többsége elhagyta a hajót, de a személyzet nagy része ottmaradt, köztük 3 magyar is, akik közül egyikük koronavírus-tesztje pozitív lett. Őt elkülönítették, és 2-3 napon belül kórházba szállítják.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számos ajánlást adott ki az új típusú koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében. Figyelmeztetnek többek között, hogy kerüljük a nyers, vagy csak minimális hőkezelésen átesett állati eredetű termékek fogyasztását (például a nyers húsét és a felfőzetlen tejét). Egy másik fontos szabály az élő állatokkal való közvetlen érintkezés elkerülése például a piacokon. Ezek az intézkedések különösen azokra a területekre érvényesek, ahol már regisztráltak koronavírusos megbetegedéseket.

Ne feledkezzünk meg a szappannal és vízzel történő gyakori kézmosásról, szükség esetén pedig használjunk alkoholos fertőtlenítő szereket. Ha köhögünk vagy tüsszentünk, tegyünk a szánk és az orrunk elé egy papír zsebkendőt, majd dobjuk el egy szemetesbe, és mossunk kezet.

Kerüljük a szoros érintkezést olyan emberekkel, akik köhögnek és lázasak. Ha lázunk van, köhögünk, és nehezen lélegzünk, forduljunk orvoshoz.

David Powell, a Nemzetközi Légiközlekedési Szövetség (IATA) orvosa és orvosi tanácsadója szerint a vírus nem marad sokáig életben székeken és a kartámaszokon, így a fertőzés legnagyobb kockázatát utazás során a másokkal való érintkezés jelenti. A maszkok és kesztyűk inkább terjesztik a vírust, mint megállítják azt.

Jakab Ferenc virológus szintén arra figyelmeztet, hogy ne használjon szájmaszkot az, aki egészséges, mert az nem véd a koronavírus ellen, csak azoknál használ, akik már betegek. A koronavírus elkerülésének legjobb módja a gyakori kézmosás.

A vírussal kapcsolatos dolgok, amelyeket mindenkinek tudnia kell:

A koronavírus nem a levegő útján terjed, hanem felületi érintkezés útján: köhögéskor az arcra, a szájba, orrba, szembe jutó cseppekkel. Ha valaki köhög, és a cseppek eljutnak például egy lift gombjaira, egy székre, vagy egy asztalra, akkor az a személy, aki rövid időn belül kézzel megérinti ezt a felületet, majd az arcát, a száját, a szemét, megfertőződhet.

A tünetek a láz, a köhögés (általában száraz) és a légzés nehézségei általában egy hét után jelentkeznek. Általában nem jár tüsszentéssel vagy torokfájással.

A lappangási időszak 2-14 nap között van, de egyesek szerint akár 24-27 nap is lehet. Ebben az időszakban a tünetmentes ember is fertőző, és terjeszti a vírust.

A vírus körülbelül egy hétig marad életben 20 Celsius fok alatti hőmérsékleten, 25-30 fok körül kezd elpusztulni.

Jelenleg nem létezik bevált gyógymód, eddig csak tüneti kezelést sikerült alkalmazni. Leginkább az idősek, és a már valamilyen más betegségben szenvedők vannak a legnagyobb veszélyben.

A leginkább érintett országok, ahol az esetek száma növekszik: Kína, Dél-Korea és Olaszország.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek