KuriózumHárom tó három különböző színben: látványos fotót készített egy műhold Etiópiában

Három tó három különböző színben: látványos fotót készített egy műhold Etiópiában

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Egy látványos műholdfelvétel három különböző színű – kék, zöld és homoksárga – tavat örökített meg Etiópiában. A szokatlan színek több tényezőnek köszönhetőek, többek között a jelen lévő kémiai elemeknek, a mélységnek és az állatvilágnak.

A képet a NASA Föld-megfigyelőközpontja készítette, és néhány napja hozták nyilvánosságra.

A három tó a Shala-tó, amelynek mélykék árnyalata van; az Abijatta-tó, amely zöld; és a Langano-tó, amelynek homokos-sárga árnyalata a környező földhöz hasonló.

A tavak Etiópia Nagy Hasadék-völgyében találhatók, a fővárostól, Addisz-Abebától mintegy 200 kilométerre délre – írja a Live Science.

A Shala-tó, amely körülbelül 12 km hosszú, legszélesebb pontján 28 km hosszú, a három tó közül a legmélyebb, a legnagyobb mélysége 266 méter, így a víz felülről mélykék színűnek tűnik. A tó erősen lúgos, azaz nagyon magas a pH-értéke. A szélsőséges körülmények ellenére kis rákfélék és mikroorganizmusok találhatók benne. A területen gyakran láthatók nagy flamingó- és pelikánrajok.

A mintegy 17 km hosszú és 15 km széles Abijatta-tó a három tó közül a legmélyebb, maximális mélysége 14 méter. Az elmúlt 50 év alatt a Földmegfigyelő Intézet szerint a felszínének körülbelül egyharmadát veszítette el. Az Abijatta-tó zöld színe valószínűleg a felszínen lévő fitoplanktonvirágzásnak köszönhető.

A mintegy 18 km hosszú és 16 km átmérőjű Langano-tavat nagyrészt a keletről érkező patakok táplálják. A tó sárga színét a közeli hegyekből érkező folyók által hordott üledék adja. A Langano azért népszerű célpont a strandolók körében, mert ez az egyetlen olyan tó a régióban, amelyet nem laknak olyan paraziták, amelyek a skisztoszómia nevű, potenciálisan halálos betegséget terjesztik – írja az Earth Observatory.

A tavak kontrasztos megjelenése még meglepőbb annak fényében, hogy mindhárom egykor a Galla-tó néven ismert egyetlen vízterület része volt, amelyhez a közeli Ziway-tó is tartozott.

A tektonikus lemezmozgások és az éghajlatváltozás miatt a Galla-tó kezdett kiszáradni. Körülbelül 2000 évvel ezelőtt a tó szétvált a ma látható különböző tavakra.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek