HolotropikumAlternatív gyógyászatHajdina: kevesen ismerik, pedig 'kötelező' lenne fogyasztani

Hajdina: kevesen ismerik, pedig ‘kötelező’ lenne fogyasztani

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Ha véget ér a friss zöldségek és gyümölcsök szezonja, mivel is helyettesíthetjük ezeket?

A hideg időszakban az étrendünk egyik fontos eleme lehet a Fagopyrum Esculentum. Ez egy ősi ázsiai „gyógyszer”, melyet hajdina néven ismerünk.

Mi is a hajdina?

Bár első látásra, valójában megjelenése miatt, gabonának tűnhet, a hajdina növény, rokona a steviának, a rebarbarának és a sóskának. Érdekes íze van, amelyet különféle fűszerekkel hangsúlyozhatunk, vagy éppen javíthatunk. Elkészíthető főve vagy sülve, püré, leves, köret vagy főétel formájában, de használható sütemények vagy kenyerek sütéséhez is. A hajdinából és vörös lencséből készült illatos krémleves kitűnő választás lehet.

Teljes kiőrlésű liszt vagy magvak formájában is használják. Zöld növényként fogyasztva magas a toxintartalma, a phagopyrin tartama miatt, ami fokozott fényérzékenységi tüneteket válthat ki (vörös foltok jelennek meg a bőrön, égő érzéssel).

A hajdina, a természet által felkínált „gyógyszer”!

Először is, gluténmentes növény, ezért kitűnően alkalmazható glutén intoleranciában (lisztérzékenység) szenvedők és cukorbetegek diétája esetén. Számos fontos fehérjét, ásványi anyagot (vas, szelén, cink stb.) és antioxidánsokat tartalmaz. Fogyaszthatják fogyókúrás vagy vegetáriánus étrendet követő személyek, vagy egyszerűen azok, akik egészségesen szeretnének étkezni.

A hajdina, mint bőrnyugtató!

A hajdina közvetlenül, külsőleg is alkalmazható a bőr számára, relaxáló, tápláló hatású arcmaszkokban, önmagában vagy kombinált hatásként.

A fogyasztására vonatkozó óvintézkedések a következők:

Először is, nem ajánlott csak a hajdina fogyasztása, legyen bármi is a célunk ezzel. Ha mégis megtennénk, akkor szükséges az orvos által javasolt ásványi anyagok és vitaminok ezzel párhuzamosan való szedése.

Egy másik figyelmeztetés az allergiás tünetekre vonatkozik. A gabonafélékre és élelmi rostokra keresztallergiában szenvedő betegeknél elfogadott növény, ellenjavallt azonban növényi fehérjék intoleranciájában szenvedő betegek esetében.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek