A köhögés ellen számtalan természetes gyógymód létezik, például a méz, vagy a fenyőszirup, de van egy, amiről talán még nem is hallottál, ez pedig a fehérmályva más néven orvosi ziliz gyökér (Althaea officinalis) kivonat.
Bár csábítónak tűnhet a gondolat, hogy mályvacukorral próbálkozzunk, összekötve a kellemest a hasznossal, ez az édesség sajnos nem hatékony, mivel bár eredetileg tartalmazta a fehér mályva gyökerének nedvét, ma már a nélkül készül.
A fehérmályva már az ókorban is népszerű gyógynövénynek számított, a népi gyógyászatban is hasnzálták torokirritáció és száraz köhögés kezelésére, nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt.
Jótékony hatásait számos tanulmány is alátámasztotta, bizonyítva, hogy csökkenti a torok irritációját és mérsékli a köhögést. A nyugtató hatás a növény természetes nyálkás bevonatából, egy ragacsos, zselatinszerű anyagból származik, amely segíthet a köhögés csökkentésében – magyarázza Dr. Bayo Curry-Winchell háziorvos a HuffPost-nak.
Egy német folyóiratban közzétett 2021-es tanulmány azt is megállapította, hogy a méz hozzáadása a fehérmályva gyökér kivonathoz növeli annak hatékonyságát.

A kerti mályvarózsa (Alcea rosea), ami a fehér mályva közeli rokona, szintén rendelkezik gyógyászati tulajdonságokkal, de ritkábban használják erre a célra, és inkább dekoratív virágai miatt termesztik.
A fehér mályva gyökerét többféleképpen is felhasználhatjuk, például teaként, de a kivonat kapszula formában is kapható. Inkább enyhe köhögés vagy torokfájás esetén ajánlott, súlyosabb esetekben, vagy ha más tünetek is jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni.
A fehérmályva gyökér kivonat gyorsan kifejti a hatását, egy 2018-as tanulmány szerint a legtöbb résztvevő körülbelül 10 perc alatt enyhülést tapasztalt a tünetekben, de azt is érdemes megjegyezni, hogy a hatása nem tart sokáig: körülbelül 10-20 percig, bár ez változó lehet. Ha tea formájában fogyasztjuk, a nyugtató hatás hosszabb ideig tarthat.
Egyéb természetes gyógymódok, amelyek segíthetnek enyhíteni a köhögést: a méz, az ananászlé, a meleg sós víz (a gargalizálás csökkentheti a torokgyulladást), az édesgyökértea és a csontleves.