A tengerek és óceánok vize már nem az, ami egykor volt, hisz az ipari termelés okozta szennyeződések miatt egyre kevésbé biztosíthat optimális környezetet a benne élő halaknak, így az szennyezett vízben élő halak fogyasztása veszélyt jelent az egészségre.

A Földön ugyan még vannak olyan élővizek, amelyek eddig elkerülték a szennyezést, ám az azokban élő halak fogyasztását korlátozzák, mivel a kihalás szélén állnak. Az alábbiakban hat olyan halfajtáról olvashatnak, amelyek fogyasztása a fenti okok miatt nem ajánlott.
Importharcsa: a külföldi harcsák nagy többsége Vietnamból származik, abból az országból, ahol köztudomásúan a halakat antibiotikumokkal hizlalják.
Tőkehal: a túlhalászás miatt az atlanti tőkehal a kihalás szélére sodródott, ezért a hatóságok a különösen védett fajok listájára vették fel.
Rombuszhal: a tőkehalhoz hasonlóan a rombuszhal is a veszélyeztetett fajok listáján található, mivel előfordulási aránya 1 százalék alá süllyedt, ami a halpopuláció méretét és hozamát hosszú távon veszélyezteti. Fogyasszunk helyette laposhalat, vagy harcsát.
Atlanti lazac: a legtöbb atlanti lazac fertőzött halgazdaságokból kerül ki, ezért helyettük az alaszkai lazac fogyasztása javasolt.
Cápa: a tápláléklánc csúcsán álló cápa esetén nagy a veszélye annak, hogy a hal higannyal fertőzött. Ráadásul a cápák száma egyre csökken, ami veszélyezteti az ökoszisztémát is. Cápauszony helyett ezért fogyasszunk laposhalat vagy makrélát.
Tonhal: a legújabb kutatások szerint az atlanti tonhal erősen szennyezett higannyal, ráadásul a veszélyeztetett fajok listáján is előkelő helyen szerepel, hisz az eltűnés veszélye fenyegeti. Fogyasszunk helyette inkább kanadai tonhalat, amely ugyan szintén higannyal szennyezett, de annak mértéke nem veszélyes az egészségre.