Egy európai kutatás felfedte, hogy 2001. szeptember 11-én az amerikai ikertornyok egy irányított robbantási művelet során omlottak össze. Az europhysicsnews.org oldán közzétett tanulmány kijelenti: a bizonyítékok alátámasztják, hogy mindhárom épület irányított robbantás következtében omlott össze. A WND.COM szerint:
„Az esemény érzelmi hatásait figyelembe véve, nagyon fontos, hogy ez a hipotézis egy teljes mértékben tudományos és pártatlan kutatás tárgyát képezze” – közölték a fizikusok.
A kutatásban részt vett Steven Jones, a Brigham Young Egyetem fizika tanára, Robert Korol a Nyugat-Ontáriói Egyetem mérnöki fizika szakának tanára, Anthony Szamboti, a több mint 25 év tapasztalattal rendelkező tervezőmérnök, valamint Ted Walter, az Architects&Engineers ügyvezető igazgatója.
Figyelembe véve a téma ellentmondásos jellegét, az Europhysics egyik szerkesztőjének véleményét is belefoglalták a lap 2016-os szeptemberi számába: „Ez a tanulmány némileg eltér az általunk közzétett tudományos anyagoktól, abban az értelemben, hogy ebben az esetben néhány spekulációnak is helyet adunk. Mindezek ellenére, az időzítésre és a probléma fontosságára való tekintettel, úgy véljük, ez a probléma kellően érdekes ahhoz, hogy olvasóinknak is bemutassuk. Nyilvánvalóan, a tanulmány szerzői felelősséget vállalnak a cikk tartalmáért”.
2002. augusztusában, az Egyesült Államok Országos Műszaki és Szabványügyi Intézete (NIST) közzétette a 9/11-es terrortámadásról készült tanulmányát. Ebben megállapították, hogy az ikertornyok, és a Világkereskedelmi Központ (World Trade Center) 7-es épületének 47 szintje is, amelyeket nem érintett a becsapódás, tűzvész következtében omlottak össze. Maga a NIST is megerősítette, hogy a három épület megsemmisülése „az egyetlen olyan ismert összeomlási eset volt, ahol a tűzvész játszott meghatározó szerepet”.
A kutatók szerint azonban, a 9/11 néven elhíresült tragédiában, a kialakult tűz nem lett volna elegendő ahhoz, hogy az épületóriások összedőljenek. A szakemberek továbbá felteszik a kérdést, vajon ezen a dátumon valójában egy előzmény nélküli esemény szemtanúi lehettünk?
A jelentésben a következő megállapításra jutottak: „Figyelembe véve a tragédia érzelmi hatásait, nagyon fontos, hogy ez a feltételezés egy – a felelős hatóságok által elvégzett – tudományos és pártatlan kutatás tárgyát képezze.”
A tanulmány készítői felfedezték, hogy „az egyetlen jelenség, amely hasonló épületek romba döntését eredményezheti, az a szándékos irányított robbantás néven ismert művelet, amelynek során az elkövetők olyan robbanóanyagokat használnak, amelyek a szerkezet összeomlását eredményezik”. Továbbá hozzáteszik, hogy „15 évvel az esemény után, egyre több építész, mérnök és tudós fogadja el ezt a magyarázatot.”
Íme a kutatók magyarázatai közül néhány:
- Általában tűzvész esetén, a lángok nem elég forróak és nem tartanak elég hosszan ahhoz, hogy elégséges energiát termeljenek, és felmelegítsék egy óriásszerkezet elemeit. A Világkereskedelmi Központ 7-es épületének esetében, a biztonsági faktor három, vagy annál is nagyobb volt.
- A nagy épületek saját tűzoltó berendezéssel rendelkeznek, ami meggátolja a tűz továbbterjedését.
- A szerkezeti elemeket általában tűzálló anyagokkal bevont rétegek védik, amelyek meggátolják, hogy a szerkezet meghaladjon egy adott hőmérsékletet.
- A hasonló építmények általában külön acélvázzal rendelkeznek, és rendkívül strukturált felépítési rendszerek szerint vannak megtervezve. Vagyis, abban az esetben ha helyileg tűz üt ki, ez nem vezet az épület teljes összeomlásához. A történelem során mindössze három olyan acélstruktúra létezett, amely tűzvész miatt részleges összeomlást szenvedett, azonban egyik esetben sem dőlt össze a teljes szerkezet. Emellett, az épület úgy van tervezve, hogy ellenálljon az olyan természeti erők okozta terhelésnek is, mint például a földrengések vagy az erős szelek.
A kutatók megjegyezték: „A 7-es épület szeptember 11-én, 5 óra 20 perckor bekövetkezett teljes összeomlása azért is figyelemre méltó, mert egy belső robbantás alapvető jellemzőit viseli magán: az épület 32 métere, azaz 8 emeletnek megfelelő magassága, az összeomlás első két másodpercében szabadesésben volt. Az átmenet, az állóhelyzet és a zuhanás között annyira hirtelen volt, hogy mindössze fél másodpercet tartott. Emellett, az épület szimmetrikusan dőlt össze. Az acélváz szinte teljes mértékben lebomlott, és nagyrészt az épület alapzatának belsejébe hullott, míg a beton apró részecskék formájában szétszóródott a levegőben.
Végső soron, az összeomlás gyorsan, mindössze hét másodperc leforgása alatt következett be. Ezt szem előtt tartva, minden tudományos kutatásnak komolyan figyelembe kellett volna vennie az irányított robbantás hipotézisét. Ezzel szemben, a NIST azzal az előre meghatározott következtetéssel indított, hogy az épület összeomlását a becsapódás következtében kialakult tűz okozta.”
Az elsődleges vizsgálatok után a kutatók megjegyezték: ”Az összeomlást is kiváltó, Világkereskedelmi Központ épületeiben kiütött tűzvész sajátosságai egyelőre ismeretlenek maradnak. Habár a helyszínen levő gázolaj berobbanása egy potenciális energiaforrást jelenthetett, kevés a valószínűsége annak, hogy ez valóban be is következett.”