Óriási botrányt keltett az eset, amikor kiderült, egy nő egy másik pár gyermekét hozta a világra, miután az ausztrál megtermékenyítési klinika összekeverte az emberiókat a beültetés előtt. Semmire sem derült volna fény, ha a szülők nem kérték volna az intézményt, hogy szállítassa át az embrióikat egy másik in vitro-klinikára… A meddőségi klinika levélben kért elnézést az érintettektől „emberi hibára” hivatkozva – adta hírül pénteken a Reuters.
A Monash IVF, amely Ausztráliában az in vitro megtermékenyítési (IVF) kezelések közel negyedét végzi, közölte, hogy februárban értesült arról, hogy egy nőnek rossz embriót ültettek be, és az eljárás „egy baba születését eredményezte”.
A hibára azután derült fény, hogy az újszülött szülei kérték, hogy a megmaradt embriókat küldjék el egy másik klinikára. A vállalat akkor fedezte fel a plusz egy embriót a raktárban.
A klinika nem fedte fel a szülők személyazonosságát, és nem kommentálta a reakciójukat, csak annyit nyilatkozott, hogy a helyzet „aggasztó”. Az intézmény azt sem közölte, hogy a nő mikor szült, csak annyit árult el, hogy amint felfedezték a hibát, azonnal értesítették.
„A Monash IVF-nél mindannyian le vagyunk sújtva, és bocsánatot kérünk minden érintettől” – vallotta Michael Knaap ügyvezető igazgató a közleményben, hozzátéve, hogy az incidens további vizsgálatokhoz vezetett, amelyek kimutatták, hogy az eset elszigetelt volt.
A kavarodás azonban felhívta a figyelmet az Ausztráliában egészen a közelmúltig javarészt önszabályozó iparágra, és aggodalmakat vetett fel a speciális IVF-klinikák biztonsági protokolljaival kapcsolatban.
Ezeket a létesítményeket az ausztrál iparági testületek és az állami kormányzati szervek kombinációja szabályozza. A Queensland Health, az a kormányzati szerv, amelynek a Monash jelentette az esetet, úgy nyilatkozott, hogy csak szeptemberben, a téves beültetés után lett szabályozó hatóság, így igazából nem az ő felelőssége kivizsgálni az ügyet.
A Monash IVF úgy nyilatkozott, felfogadott egy ügyvédet, hogy független vizsgálatot folytasson, és jelentette az esetet a Reprodukciós Technológiai Akkreditációs Testületnek, amely része az iparági csoporthoz tartozó Ausztrál Meddőségi Társaságnak, valamint az állami szervnek is.
A baki példátlan megtermékenyítési botrányt szült Ausztráliában. Bár a Meddőségi Társaság a közleményében azt állítja, „az ilyen jellegű incidensek ritkák. A betegek jelentős bizalmat tanúsítanak a termékenységi szolgáltatások iránt, és az embriók biztonságos kezelése és azonosítása alapvető felelősség”, a hír aláaknázta a vállalat részvényeit, mivel a befektetők, akiket egyébként is megrémítenek a piaci zavarok, most felmérik azt is, milyen hatással lehet egy ilyen média által felkapott botrány az üzleti ügyeikre.
A Monash IVF részvényei még aznap késő délutánra 35 százalékkal estek, ami a legmeredekebb visszaesés a több mint egy évtizeddel ezelőtti tőzsdei bevezetés óta. A szélesebb piac 1 százalékkal csökkent. Az adatok ellenére a vállalat bizakodó, és úgy véli, az eset nem lesz jelentős hatással a pénzügyi eredményeire. A Monash IVF-nek Malajziában, Szingapúrban és Indonéziában is vannak klinikái.