KuriózumEgy anyuka „digitális méregtelenítésnek” vetette alá gyermekeit, ő is meglepődött a hatásán

Egy anyuka „digitális méregtelenítésnek” vetette alá gyermekeit, ő is meglepődött a hatásán

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az Egészségügyi Világszervezet új ajánlásokat adott a szülők számára a gyerekek által a képernyők előtt töltött idő mennyiségéről. A jelentésben a szakértők nem csak megerősítették azt a feltételezést, miszerint a képernyők előtt eltöltött hosszabb időtartam negatív hatással lehet a gyermekekre, hanem azt is kijelentették, hogy az egy évesnél fiatalabbaknak egyáltalán nem szabadna hozzáférniük ezekhez az eszközökhöz.

Ez a téma, nagyon sok orvost és szülőt foglalkoztat, mivel egyre inkább a digitális korszak felé haladunk.

Molly DeFrank, blogger és ötgyermekes édesanya kezdetben úgy vélte, hogy ő ossza be gyermekei idejét, melyet azok a képernyők előtt tölthettek. Célkitűzései között szerepelt, hogy teljesen eltávolítsa a digitális készülékeket családja életéből, hogy ez által átértékelje, mit is jelent valójában egy ideig távol tartani gyermekeit a technológiától.

Molly azelőtt hagyta, hogy gyermekei (akik mind 10 éven aluliak voltak) napi egy órát használhassák a készülékeket. A fordulópont az volt, amikor észrevette, hogy a kicsik „morcosakká” váltak, amikor eljött az ideje a készülékek kikapcsolásának.

„Egy este, amikor a napi munka után hazajöttem, a fiam az ajtóban azzal köszöntött, hogy: „Játszhatok a telefonodon?” Ez volt az a csepp, amitől betelt a pohár és ezt követően egy tervet dolgoztam ki. Beszéltem a férjemmel, és megállapodtunk abban, hogy itt az ideje a változtatásnak.” – emlékszik vissza Molly. „Aznap este a vacsoránál elmondtam a gyerekeknek, hogy szünetet fogunk tartani, ami a digitális eszközök használatát illeti. Természetesen tiltakoztak. De néhány könnycsepp után mindenki továbblépett.”

A következő napokban a gyerekek nem kérték a telefont vagy más eszközt, mert tudták, hogy nem kapják oda őket.

„És ami az ezt követő hetekben történt, az szinte sokkolt minket.” – folytatta Molly. „Mintha egy kapcsolót nyomtunk volna meg, a gyerekeink szinte ellentéteik lettek az addigi önmaguknak. Engedelmesebbek, és kevésbé morcosak voltak, jobban és többet játszottak együtt, kreatívabban és boldogabban”.

Noha Molly felkészült a keményebb átmenetre és teljesen elutasító hozzáállásra számított, kellemesen csalódott gyerekeibe.

A „technológiai méregtelenítést” Molly arra használta, hogy jobban szemügyre vegye gyermekei érdeklődéseit és egyéni tehetségeit, és megpróbálta táplálni ezeket. Gyermekei kézműves hozzávalókat és könyveket vettek elő, elkezdtek zongorázni, több gyakorlatot és logikai fejtörőt oldottak, ahelyett, hogy technológia eszközeit keresték volna elfoglaltságuk érdekében. Felismerve a rengeteg más lehetőséget, ami kínálkozott, ezek mindegyike kihívást jelentett számukra.

„Természetesen a technológia eszközei hasznosak és csodálatosak lehetnek, de a megfelelő időben.” -nyilatkozta a CafeMom-nak az édesanya. Molly lehetővé teszi a gyerekek számára, hogy vasárnap egy órát játszanak, vagy valamilyen műsort nézzenek. „Az alapelvünk az, hogy hagyjuk, hogy a technológia a mi érdekünkben működjön, ahelyett, hogy a rabszolgáivá válnánk.”

A „kísérlet” eredményei

Hónapok teltek el azóta, hogy Molly elindította „kísérletét”, és nemrégiben megosztotta az eredményeket a blogján. Közzétett egy fényképet a Facebookon, amelyen mind az öt gyerek boldogan olvasott együtt az ágyban.

„Nem én rendeztem ezt a fényképet!” – viccelődött az anyuka.

„A „digitális méregtelenítés” során, a gyermekeim mintha álomból ébredtek volna, és amikor látták, hogy a férjemmel az ágyban olvasunk, elvették a saját könyveiket, és leültek mellénk.” – tette hozzá.

És mind ezeknek az olvasmányoknak figyelemre méltó eredményei is voltak.

„Hét hónap alatt a lányom egyre jobban és folyékonyabban olvasott.” – mondta büszkén az anya. Kezdetben a tilalom csak néhány hétre szólt volna, de Molly azt mondja, hogy miután látta, mennyire jól működik, úgy döntött, hogy meghosszabbítja azt néhány hónappal. A hasonló problémával küzdő szülők számára így szól a javaslata: „Azt mondanám, hogy az első lépés egy bizonyos időre való lemondás legyen a képernyőkről. Ezután kövessük az eredményeket, és hozzunk létre egy tervet, amely a legjobban megfelel a családnak.”

Fotó: Molly DeFrank/Facebook

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek