Dr. David. R. Hawkins a kineziológia segítségével kidolgozta az Emberi Tudat Piramisát, amiből a doktori disszertációját is megírta. Hawkins könyvet is írt a témában, amely 1995-ben jelent meg Power vs. Force: The Anatomy of Consciousness címmel.
Minden tudati szint kapcsolatban áll az Univerzummal. Hawkins ezt számokkal jelölte meg, az illető tudatának vibrációs szintjét véve alapul. A szakember állítása szerint két jelentős spirituális korlát különíthető el, amelyet 200-as és az 500-as érték jelöl.
A 200-as érték, egészen az 500-ig, a bátorság szintje, amely radikális módon csap át önmegsemmisítő módba. Jelenleg a bolygó lakosságának 78 százaléka a 200-as érték mentén, illetve alatt éli az életét, ami azt jelenti, hogy ezen emberek tudati szintje nagyon alacsony, nincsenek céljaik az életben, tudattalanul élik a napjaikat, nem gondolva a holnapra, ami veszélyezteti a fennmaradásukat, megélhetésüket. Mindössze a Föld lakosságának a 22 százaléka él tudatosan.
Dr. Hawkings szerint, az az ember, aki eléri a 600-as tudati szintet, 10 millió, 200-as szinttel rendelkező ember vibrációját képes kiegyenlítenie. A 200-as érték 40 MHz-es vibrációnak felel meg, amely annyira alacsony, hogy megnő a boldogtalanság, a depresszió kialakulásának esélye.
A következő nagy spirituális korlátot, vagy inkább határt, az 500-as érték jelenti, ami a szeretet szintje. Hawkins szerint ezt a szintet azért annyira nehéz elérni, mert az egónk ezt rendszerint megakadályozza. Az emberek mindössze 4 százaléka tudja elérni ezt a szintet. Olyan ismert géniuszok súrolták az 500-as szintet, mint Arisztotelész, Alexandriai Hüpátia, Newton, Freud, Marie Curie, vagy éppen Einstein.
Egy ember életében az energia vibrációs szintje általában sosem változik, hanem adott. Csak akkor vagyunk képesek változtatni, ha tudatosan és radikálisan beavatkozunk ebbe az energiamezőbe. Csak akkor élhetünk el változást, ha rendszeres elmegyakorlatokat végzünk, kitartóak és határozottak maradunk.
Az Emberi Tudat Piramisa
Megvilágosodás szintje: 700–1000-es érték
Ez a legmagasabb fokozat, amit emberi tudat képes elérni. Olyanoknak sikerült csak, mint Jézus, Buddha, vagy Krisna.
Béke szintje: 600–700-as érték
A béke akkor valósul meg az életünkben, mikor életünket a Teremtőre bízzuk, mikor nyugalomra, csendre találunk. 10 millió emberből mindössze 1-nek sikerül a teljes békét meglelnie.
Boldogság szintje: 540–600-as érték
Ezt a szintet a szentek, vagy a rendkívül fejlett spiritualitással rendelkező emberek érik el. Őket semmilyen tragédia, szörnyűség sem tudja kibillenteni egyensúlyukból, mert életüket teljes harmóniában, boldogságban élik.
Tudás szintje: 400–500-as érték
Az ember mindig is vágyott az új dolgokra, mindig is kíváncsi volt a környezetére, ezért tudásszomja a mai napig is csillapíthatatlan. Ezek az emberek is ilyenek, mindig tanulnak, új dolgokkal ismerkednek meg. Paradox módon éppen az ismeretek bővítése, a tudomány akadályozhatja meg, hogy ezek a személyek magasabb tudati szintre juthassanak.
Megbocsátás szintje: 350–400-as érték
Ennél a szintnél rájövünk, hogy képesek vagyunk túllépni a sérelmeinken, és meg tudunk bocsátani magunknak és másoknak. És ez jó, mert megtanulunk szembenézni a problémákkal, félelmeinkkel.
Optimista szint: 310–350-es szint
Ők azok az emberek a környezetünkben, akik mindig optimisták, mindenben az új lehetőséget látják, nem panaszkodnak, viszont nagyon tudnak küzdeni céljaikért, vasakarattal rendelkeznek.
Semleges szint: 250–310-es érték
Ez a szint a rugalmasságról szól, így tehát ezeket az embereket nem befolyásolja szinte semmilyen történés, nem kötődnek eseményekhez. Elégedettek az életükkel, de úgy is lehet mondani, hogy nem motiváltak eléggé ahhoz, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben.
Bátorság szintje: 200–250-es érték
Ezen a szinten az ember rájön arra, hogy egyedül ő felelős magáért, a kudarcaiért, sikereiért, a fejlődéséért.
Büszkeség szintje: 175–200-as érték
Hawkins szerint az emberek többség ezen a tudati szinten éli hétköznapjait. Vannak olyanok, akik csak akkor érzik jól magukat, ha körberajongják őket, viszont ez egy csalóka-pozitív érzés, mert ez nem belülről jön, hanem a külsőségek függvénye.
Düh szintje: 150-175-ös érték
A beteljesületlen vágyak, célok haraghoz, dühhöz vezetnek. Néha ezek az emberek megpróbálnak kitörni ebből a negatív helyzetből, mások életük végéig benne maradnak.
Vágyak szintje: 125-150-es érték
A vágyak erős motivációforrások tudnak lenni, de legtöbbször nem elegek, és megbéníthatják az illető életét.
Félelem szintje: 100–125-ös érték
Akik ebben élnek, azoknak az életük maga a pokol. Paranoia, bizalmatlanság, a biztonságérzet hiánya érvényesül, ami elviselhetetlené teszi az életet.
Keserűség szintje: 75–100-as érték
Ez egy szörnyű, nyomasztó, bomlasztó érzés, amely tragédiák, sorscsapások miatt alakult ki. Az illető úgy érzi, hogy nincs kiút ebből a csapdából, és az önbecsülése teljesen eltűnik.
Apátia szintje: 50–75-ös érték
Ez a teljes kétségbeesés szintje, mikor az ember elveszti a reményt, mikor utcára kerül. Ilyenkor már tehetetlenné válik az illető, nem tud semmit tenni a saját életéért.
Bűntudat szintje: 30–50-es érték
Ilyenkor az egész élet instabillá válik, azt érezzük, hogy minden kicsúszik a lábunk alól, mert mindenért valakit hibáztatunk, sokszor önmagunkat.
Szégyen szintje: a 30-as érték alatt
A teljes megaláztatás érzése, mikor a öngyilkosság gondolata is egyre inkább felmerül. Gyakran azok vannak ezen a tudati szinten, akik szexuális erőszak áldozataivá váltak.