HolotropikumSokáig 'haszontalannak' tartották az orvosok, és sok esetben kivették - most kiderült,...

Sokáig ‘haszontalannak’ tartották az orvosok, és sok esetben kivették – most kiderült, hogy ez a szerv létfontosságú számunkra

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A csecsemőmirigy, más néven timusz (latinul thymus) a mellkasban helyezkedik el, közvetlenül a szegycsont mögött. Sokáig azt gondolták róla, hogy felnőttek esetében teljesen haszontalan, egy tanulmány azonban ennek éppen az ellenkezőjét találta.

Amerikai tudósok megállapították, hogy azoknál, akiknek eltávolítják a csecsemőmirigyét, megnő a rák és a későbbi életük során bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata.

„Felfedeztük, hogy a timusz feltétlenül szükséges az egészséghez” – mondta David Scadden, a Harvard Egyetem onkológusa a kutatás tavalyi publikálásakor. „Ha nincs meg, az emberek halálozási és rákkockázata legalább kétszeresére nő.”

A tanulmány pusztán megfigyelésen alapul, így nem bizonyítja, hogy a csecsemőmirigy eltávolítása közvetlenül rákot vagy más halálos betegséget okozna, de az összefüggés mindenképpen érdekes.

A csecsemőmirigy kisgyerekkorban kulcsfontosságú szerepet játszik az immunrendszer fejlődésében. Ha korán eltávolítják, az a T-sejtek, a fehérvérsejtek egy fajtájának csökkenéséhez vezet. Később azonban, a pubertáskor elérése után ez a mirigy zsugorodni kezd, sokkal kevesebb T-sejtet termel, és állománya folyamatosan elzsírosodik.

A csecsemőmirigy latinul tymus

Felnőttek esetében gyakran előfordul, hogy eltávolítják, és mivel a szív előtt helyezkedik el, néha szívműtétek során is kiveszik. Az új információk fényében azonban a tudósok most azt mondják, a szerv megőrzése fontos szempont lehet, amennyiben ez lehetséges.

Egy, a The New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban megjelent tanulmányhoz a kutatók közel 2000 szívműtéten átesett beteg eredményeit hasonlították össze – egy részüknél eltávolították a mirigyet, míg a másiknál nem.

Azok, akiknél eltávolították a csecsemőmirigyet, majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg öt éven belül, mint a kontrollcsoport tagjai, valamint kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki náluk rák a műtétet követő öt éven belül. Ráadásul a rák általában agresszívabb volt, és a kezelés után gyakran kiújult a kontrollcsoporthoz képest.

Ez David Scadden szerint azt jelenti, hogy a korábban haszontalannak tartott szerv eltávolítását gondosabban kell mérlegelni. Bár az összefüggések még nem teljesen világosak, a kutatók úgy vélik, hogy a csecsemőmirigy hiánya megakadályozhatja az immunrendszer megfelelő működését.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek