Az ember akarva akaratlanul, ha barangol a nagyvilágban, mindig összehasonlít városokat, országokat, népcsoportokat, tájakat, kultúrákat, közlekedést, gasztronómiát, divatot, tömegközlekedést, buszpályaudvart, repteret, vasútállomást, munkaviszonyt, parkokat.
Most ezt tesszük mi is, számunkra egy nagyon kedves várost – Budapest – és egy metropoliszt próbálunk meg összehasonlítani – London – . Az összehasonlítást persze a mi saját tapasztalatunk alapján készítettük, aki nem így érzi, vagy hozzáfűzni valója van, várjuk hozzászólását.
Semleges adatok:
Budapest Ország: Magyarország Alapítás éve: 1873 (Pest, Buda és Óbuda egyesítésével) Terület: 525,09 km² Kerületek száma: 23 Lakosság: 1 740 041 fő (2012. jan 1.) Pénznem: Forint Repülőterek: 1 (Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér) Tömegközlekedés: BKV (Metró, busz, trolibusz, villamos, vonat, HÉV, libegő, fogaskerekű, hajó) | London Ország: Egyesült Királyság Alapítás éve: Kr. e. 50 Terület: 1579 km² Kerületek száma: 33 Lakosság: 12 625 438 fő (2012) Pénznem: Font Repülőterek: 6 nagy reptér (Heathrow, Luton, Gatwick, Stansted, London City Airport, Southend, stb.) Tömegközlekedés: Transport for London (TfL: Metró, busz, villamos, DLR-vasút, Overground, vasút, hajó) |
Nos akkor vágjunk is bele a lecsóba, és elemezzük ki az általunk tapasztaltakat.
Ország:
Anglia nagyhatalom, kár is a kicsiny Magyarországgal egy lapon emlegetni. Ha valakinek a világ bármely táján azt mondod, hogy Anglia vagy London, egyből tudja, miről is van szó, ellenben szerény kis hazánkat örülünk ha Európában tudják, hogy hol is van.
London – Budapest: 1 – 0
Terület:
London területe háromszor nagyobb mint Budapest területe. Ezért a távolságok is nagyobbak. Viszont annyit el kell mondanunk, hogy Londonban ott tartózkodásunk ideje alatt, alig láttunk panelrengeteget, mindenhol házak, azok is maximum 1 emeletesek, persze ide nem számítjuk bele a felhőkarcolókat. Ha ezt vesszük akkor a mi szemszögünkből Budapest a nyerő.
London – Budapest: 1 – 1
Lakosság:
Kicsit nehéz összehasonlítani a 12 milliót a 1,7 millióval. Ha Budapesten többségében magyarok laknak (persze nagyon sok nemzetiség megfordul), akkor Londont már nem lehet emlegetni a britek által lakott fővárosnak. Szinte lehetetlen is, mivel a látottak szerint a világ összes nemzetisége jelen van Londonban, ami érdekes, színes de egyben ijesztő is. Ezek alapján összegezve nekünk Budapest nyerte a pálmát.
London – Budapest: 1 – 2
Pénznem:
Ha a Budapestre látogató turista eszeveszetten kétségbeesik a sok aprópénz láttán, akkor Londonban pánikrohamot lehet kapni, amíg kiszámolja az ember azt a pár fontot vagy penit. Szinte mindegyik bankjegy vagy érme II. Erzsébet királynőt ábrázolja. Itt mi nem teszünk különbséget, így pontozás sem lesz.
Repülőtér:
Londonban hat is van, igaz ebből 3 nem annyira közel Londonhoz, de akkor is egy óra alatt megközelíthető. Budapestnek alig sikerül feltartania egy repteret, viszont kicsi de barátságos. Itt a repterek mennyiségét számoltuk.
London – Budapest: 2 – 2
Tömegközlekedés:
Úgy hiszem, mindkét városban példaértékű. Budapesten lehet imádni az új metrót (hát még a 4-es metrót), a rengeteg sárga villamost (a 4-es, 6-os a kedvencünk), az új buszokat, a HÉV-et. London fő attrakciója kétségkívül az emeletes piros buszok, amivel ha az emeleten kapunk helyet, élvezet utazni. Ha az árakat vesszük, és a bérleteket, Budapest nagy előnye, hogy egy BKV bérlettel, szinte mindennel lehet utazni, plusz költség nélkül (1-2 kivétellel), ami Londonra nem jellemző. Nagyon drága a tömegközlekedés és szinte mindenre külön bérlet vagy jegy kell (metróra külön, buszra külön stb.), igaz itt is van London Card ami érvényes minden járatra, de azt igazából 30 napra érdemes megvenni. Itt Budapest viszi a pálmát (még azzal is, hogy nagyjából 1-1,5 óra alatt keresztül-kasul lehet utazni). Nem szabad megfeledkeznünk, a jellegzetes londoni taxikról sem. Ezer bogárhátú furikázik nap mint nap a városban, gyönyörű látvány.
London – Budapest: 2 – 3
Emberek:
Kétség ne essék, tapasztalatunk szerint Budapest lakossága, nagyon udvarias, előzékeny, segítőkész, jóindulatú. Nagyon nagy hátránynak tartjuk, hogy nagyon kevesen beszélnek idegen nyelveket, még a központi ABC-ben is szinte 1-2 szót tudnak angolul. Ennyi turista vásárlóval, ez elengedhetetlen. London lakossága nagyon barátságos, az emberek figyelnek egymásra. Mindenhol köszönnek, mosolyognak, jó kedvűek, derűsek az emberek. Nem hallottunk káromkodást, ordibálást, senkit sem láttunk veszekedni. Ami meglepett, nagyon kevés a hajléktalan, kéregető (amerre mi jártunk – 2 ember). Itt mindenképp London viszi a pálmát.
London – Budapest: 3 – 3
Összességébe véve, nagyon nehéz összehasonlítani a két várost, de úgy gondoljuk, hogy a turista mindig hasonlítja valamihez vagy valakihez. Elemzésünkben többnyire a belvárost vettük alapul, mert arra mászkáltunk. Bármerre jár, kel az ember a világban, fontos, hogy a saját tapasztalatait, pozitív irányba kamatoztassa, és hazaérve próbálja meg szebbé, élhetőbbé tenni lakhelyét.
Fotó és forrás: Filantropikum.com