A bélrendszer egészsége rendkívül fontos, mivel az nemcsak az emésztésre, de az agyműködésre és az immunrendszerre is hatással van. Talán nem is gondolnánk, de sok betegség hátterében a bélflóra egyensúlyának felborulása állhat. A tünetek azonban nem mindig egyértelműek, ezért nem árt fokozott figyelmet szentelni néhány dologra.
Chloe Williams holisztikus táplálkozási szakértő a TikTokon osztott meg egy listát azokról a tünetekről, amiket soha nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Nyúlós nyál
Williams szerint, ha ébredés után beleköpünk egy pohár vízbe, és a vízben nyúlós szálak lógnak, az azt jelenti, hogy a Candida nevű élesztőgomba túlszaporodhatott a szervezetünkben. Az emberi szervezet számos részét élesztőgombák népesítik be, és ez alapjában véve teljesen természetes – a gond csak az, ha ezek túlszaporodnak.
Puffadás reggeli után
A szakértő szerint a reggeli puffadás is figyelmeztető jel lehet, és az úgynevezett kontaminált bélszindróma (SIBO, Small Intestinal Bacterial Overgrowth) nevű rendellenességre utalhat. Ez a bélbaktériumok túlszaporodását jelenti a vékonybélben, amik erjeszteni kezdik az ételt.
„Ez olyan, mint amikor egy darab gyümölcs rothadni kezd, túlzott gázképződéshez és sok kellemetlenséghez, puffadáshoz vezet közvetlenül evés után” – mondja Williams.
Túlzott puffadás
Ha a reggeli puffadás nem is jelent gondot, de a nap végére rendszeresen felpuffadunk, az arra utalhat, hogy alacsony a gyomorsav szintje. A táplálkozási szakértő azt is elmondta, hogy ez a fajta puffadás gyakran gyomorégéssel társul, amire szintén érdemes odafigyelni.
Gyakori gyomorégés
A gyakori gyomorégés is az alacsony gyomorsavszintet jelezheti, bár az emberek általában ennek épp az ellenkezőjét gondolják. A legtöbben ilyenkor savlekötő tablettákkal enyhítik a kellemetlen tüneteket, de ez hosszú távon valójában súlyosbíthatja a problémát. Williams ehelyett inkább két teáskanál almaecetet javasol reggelente, nem sokkal ébredés után, meleg vízben elkeverve.
Gyomorfájdalom evés után
Egy másik jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, az evés utáni gyomorfájdalom. Ez Williams szerint az úgynevezett szivárgóbél-szindrómára utalhat, ami ugyan nem egy hivatalosan elismert szindróma az orvostudományban, de táplálkozási szakemberek és az alternatív gyógyászat gyakorlói gyakran figyelmeztetnek rá. A szivárgóbél-szindróma elméletének támogatói szerint a „szivárgó bél” krónikus gyulladást okoz az egész szervezetben, ami számos betegséget eredményez.
Fehér nyelv
A szakértő szerint a fehér lepedékréteg a nyelven valószínűleg szintén Candida túlszaporodás jele lehet. Azt is hozzátette, hogy ez a tünet valószínűleg székrekedéssel, pattanásos bőrrel, ételérzékenységgel, a cukor iránti fokozott sóvárgással, és kimerültséggel társulhat, sőt, ízületi fájdalommal és komoly hangulatingadozással vagy szorongással is.
Nem megfelelő állagú széklet
A szakértő szerint a széklet állaga és formája is utalhat gyomor-bélrendszeri problémára. A Bristol Stool Chart (Bristol-székletskála) hasznos útmutató lehet ennek megállapításában. A skála a székletet 1-től 7-ig terjedő értékekkel osztályozza, ahol az 1-es a legkeményebb, a 7-es pedig a leglazább állagú. Az egészséges széklet általában a skála közepén, a 3-as és 4-es típusok között található. Az alacsony szám székrekedésre, a magas szám pedig hasmenésre utal.
Winston szerint az 1-es vagy 2-es típusú széklet például szintén utalhat Candida túlszaporodásra, vagy alacsony gyomorsavra.
„Ez is egy olyan probléma, amivel foglalkozni kell, mert ha nem távolítjuk el a szervezetünkben lévő méreganyagokat, akkor azok visszakerülnek a véráramunkba” – magyarázta a videóban, hozzátéve, hogy a bélmozgásnak normális esetben mindennaposnak kellene lennie.