KuriózumAz igazi ok, amiért II. Erzsébet királynőt ólomkoporsóba temetik el

Az igazi ok, amiért II. Erzsébet királynőt ólomkoporsóba temetik el

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

II. Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság leghosszabb ideig regnáló uralkodója, múlt héten hunyt el a skóciai Balmoral kastélyban. Erzsébet királynő temetési ceremóniájának részleteit már az 1960-as években kidolgozták, és most az is kiderült, miért temetik a királynőt ólommal bélelt koporsóba.

Erzsébet királynő temetési szertartásán néhány egyedi hagyományt követnek majd, és a közelmúltban egy fontos részletre is fény derült az uralkodó temetésével kapcsolatban.

A királynő koporsóját már több mint 30 évvel ezelőtt elkészítették. Kiderült, hogy a koporsót ólommal bélelték, így az aránytalanul nehéz az elhunyt uralkodó termetéhez képest.

II. Erzsébet királynő koporsója megérkezett Londonba. III. Károly király és fiai a koporsó mögött kísérték
Fotó: The Royal Family/youTube

Ez nem számít ritkaságnak a királyi családban – Diana hercegnét és Fülöp herceget szintén ólommal bélelt koporsóban temették el.

Az a gyakorlat, hogy a királyi család tagjait ólommal bélelt koporsókban temették el, több száz éves múltra tekint vissza. Ez a szokás segít minél jobb állapotban megőrizni az uralkodók földi maradványait.

Mivel például a formaldehidet, mint balzsamozási technikát csak 1869-ben fedezték fel, ez volt a legjobb módja a bomlási folyamat lelassításának, mivel az ólom távol tartja a nedvességet a testtől.

Mi köze van az ólomkoporsó hagyományának Hódító Vilmoshoz?

Az ólommal bélelt koporsó természetesen csak a gazdagok számára volt elérhető. Az Egyesült Királyságban jelenleg törvény írja elő, hogy bárkit, akit a talajszint fölött helyeznek örök nyugalomra, ólommal bélelt koporsóban kell eltemetni.

A királyi családok számára pedig ez a hagyomány különösen fontos volt. Mindez állítólag amiatt a kellemetlenség miatt, ami Anglia első normann királya, Hódító Vilmos temetésén történt.

II. Erzsébet királynő koporsója megérkezett Londonba. III. Károly király és fiai a koporsó mögött kísérték
Fotó: The Royal Family/youTube

Bár az uralkodó haláláról egymásnak ellentmondó források számolnak be, az egyik változat szerint egy csatában súlyos sebet szerzett, aminek következtében perforálódtak a belei.

Vilmos belső szervei állítólag olyan súlyosan megsérültek, hogy bár élve szállították el a csatatérről, semmilyen kezelés nem tudta megmenteni az életét.

A király halálát zűrzavar követte; a halálos ágyánál álló főurak otthagyták a holttestet Rouenben, és saját ügyeik intézésére siettek. Végül az egyház küldte át a testét Caenbe, ahol Vilmos végakarata szerint az általa alapított Abbaye-aux-Hommes-ben temették el.

Mivel még a 112 km-es utat is meg kellett tenniük Caenbe, ahol ráadásul egy tűzvész is késleltette a temetési szertartást, a test már bomlásnak indult, és annyira felpuffadt, hogy nem fért bele az előkészített szarkofágba.

A bencés szerzetes és krónikás Orderic Vitalis leírása szerint, amikor megpróbálták erővel beletuszkolni a szarkofágba baleset történt, aminek következtében elviselhetetlen bűz árasztotta el a templomot.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek