Gabriel De La Torre, a cadizi egyetem kutatója szerint az emberiséget sokkolná egy földönkívüli civilizációval való találkozás, és képtelen lenne feldogozni az élményt.
A kutató arra alapozza kijelentését, hogy nemrég egy felmérést készítettek spanyol, olasz és amerikai egyetemisták körében, amelyből kiderült, a műveletlenség magas szintje és a vallás erős befolyása megakadályozná, hogy sikeresen alkalmazkodjunk ehhez az újszerű helyzethez.
A kutató megjegyezte: a földönkívüli intelligens élet kutatásának intenzitása a valaha volt legnagyobb, és sokan bíznak abban, hogy sikerül intelligens civilizációkra bukkanni más bolygókon. Az emberek mentalitását vizsgáló kutatás eredményeinek gyorselemzése alapján azonban az emberiség közel sincs felkészülve egy efféle találkozásra.
A pszichológus 116 spanyol, olasz és amerikai egyetemistának küldött ki egy 5 részből – vallásos hit, környezet, világűrismeretek, napi tevékenységek és vélemények az élet problémáiról – álló kérdőívet. A szakember azzal indokolta, hogy egyetemistákra esett a választása, mert belőlük kerülnek a jövő politikai vezetői, tudósai, döntéshozói, ezért fontos tudni milyen képességekkel rendelkeznek. A kérdőívben többek között ilyen kérdések szerepeltek: mennyire tartja valószínűnek, hogy létezik élet más bolygókon? Mikor lépett az első ember a Holdra? Melyik a Naprendszer legnagyobb bolygója?
Az eredmények lesújtóak voltak. Az egyetemisták egyáltalán nem szerepeltek jól, ami az általános tudományos, és a világűrhöz kapcsolódó ismereteket illeti. Csak 82 százalékuk tudta, hogy az első ember 1969-ben lépett a Holdra, de 72,8 százalék hisz az angyalok és démonok létezésében. Egy másik figyelemreméltó eredmény volt, hogy a vallásos meggyőződések nagyon erősek. A professzor szerint ez önmagában nem baj, viszont úgy gondolja, jelentősen befolyásolhatja az emberek véleményét és magatartását egy esetleges földönkívüli civilizációval való találkozás esetén.