A technika fejlődésével, előretörésével az emberek egyre inkább eltávolodnak a természettől, nem ismerik az őket körülvevő környezetet, így ma már nem csoda, hogy vannak olyan városi gyerekek, akik azt gondolják, hogy a tojás egy fa termése, vagy fogalmuk sincs arról, hogy a dobozos tejet nem csak úgy előállítják, hanem a tehéntől származik. Ez a helyzet a gyógynövényekkel is, egyre kevesebbet ismerünk fel, még kevesebbről tudjuk, hogy milyen betegséget lehetne kezelni velük.
Ebben a cikkben a csalánról lesz szó, amely az egyik legértékesebb gyógynövény, de sokan csak gyomként ismerik, illetve annyit tudnak róla, hogy nem érdemes foglalkozni vele, mert megcsíp, égető, bizsergő érzést hagyva maga után egy jó ideig. De jó lenne tudni, hogy a csalán gyökere, szára és levelei rengeteg gyógyító anyagot tartalmaznak, ezért ha a kertünkben terem, ne irtsuk ki, máshol direkt az ültetésével, szaporításával foglalkoznak.
A csalán nagyon gazdag A-, C-, D-, E- és K-vitaminban, de több fajta B-vitamin is megtalálható benne, kiemelendő a B1- és B2-vitamin. Tele van kalciummal, krómmal, kobalttal, rézzel, vassal, magnéziummal, foszforral, káliummal, szilikonnak, kénnel és cinkkel. Emellett még magas koncentrátumban van jelen a klorofil és a béta-karotin.
A csalán rendkívül jó az allergiások számára, hiszen antihisztamint tartalmaz, amely a betegség kezelésének legfontosabb eszköze, megakadályozza a hisztamin receptorokhoz való kötődését. Ezzel például enyhíthető az orrfolyás, a szemviszketés, amelyet, többek között a polleneket okoznak ezekben a hónapokban.
Védi a prosztatát
A csalánban sok olyan jótékony aktív kémiai vegyület van, amely csökkenti a prosztata megnagyobbodásának esélyét.
Tisztítja a vért
Segít kiszűrni a káros salakanyagokat vérből, de a csalánfőzettel való öblögetéssel megelőzhetjük a fogínygyulladást, vagy a fogkőképződést.
Könnyíti az emésztést
A csalán levelei olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek az egész emésztőrendszerre gyógyító hatással bírnak. Olyan bajokra jó, mint a reflux, a túlzott gázképződés, hányinger, vagy a vastagbélgyulladás. Akinek fáj a torka, gyakran vérzik az orra, azoknak is ajánlott, hogy a levelekből teát készítsenek.
Megakadályozza a vérrögképződést
A vért, mivel tisztán tartja, nem engedi, hogy lerakódások alakuljanak ki, ezért főleg azok kellene rendszeresen használják a csalánt, akiknek korábban volt a vérröggel „dolguk. Emellett megakadályozza, hogy az ízületekben a húgysavkő kristályos részecskéi lerakódjanak, amelyek az ízületi gyulladásért felelősek, de ne aggódjunk azért sem, ha csípés ér bennünket, hiszen a reuma is megszűnhet.
Remek orvosság vérszegénység, fáradság ellen
A vastartalma miatt a csalán segít, hogy valaki elkerülje, vagy visszafordítsa a vérszegénységet. De akik gyakran fáradtak, azoknak is jót tesz.
Korpásódás ellen
Egy fazékba tegyünk egy marék friss rozmaringot és ugyanennyi csalánt. Töltsük fel almaecettel, ezután födjük le a fazekat és hagyjuk 2–3 hétig állni. Ezután szűrjük le az egészet, és tegyük egy üvegbe és máris moshatjuk vele a hajunkat. Ez segít abban is, hogy mérséklődjön a hajhullás, és a hajhagymák fejlődésére is serkentő hatással van.
Jót tesz a nőknek is
A csalán tea enyhíti a menstruációs panaszokat, növeli az ösztrogén szintet, így a változó kórt is könnyebben lehet átvészelni.
A csalán tea elkészítése:
Hozzávalók:
- egy bögre víz
- 4 teáskanál szárított csalánlevél, de a szárát is használhatjuk
Elkészítés:
Forraljuk fel a vizet, majd vegyük le a tűzről és adjuk hozzá a csalánt. Hagyjuk állni 5 percet, ha az idő letelt, a tea készen is van. Naponta 3 csészével ajánlott elfogyasztani.