Kevés ember gondolkozik el azon, hogy hány különböző helyen fordul meg egy nap, és cipőjével hol járkál fel s alá. Reggel már a lépcsőházban felragadhat ez-az a talpunkra, ami csak tovább halmozódik mikor végig megyünk egy utcán, felszállunk a buszra, bemegyünk a munkahelyre, a mellékhelyiségbe, az üzletekbe. Sorolhatnánk.
Nos, mikor hazaérünk, és úgy cipőstül járkálunk a lakásban, vagy ami még rosszabb, esetleg mások lakásában, az bizony veszélyessé válhat, hiszen rengeteg kórokozót vihetünk be az életterünkbe, amelyek könnyedén megbetegíthetnek.
Nemrég az Arizonai Egyetemen végzett kutatási eredmények még a szakértőket is sokkolták. A cipők 96 százalékának talpán közel 421 ezer féle baktérium található. A kórokozók között található a húgyúti fertőzéseket okozó Klebsiella pneumoniae, a légzési problémákat okozó Serratia ficaria, vagy éppen az E.coli, amellyel nem szabad viccelni, mert enyhébb fertőzés esetében emésztési problémákat okoz, de súlyosabb esetben pedig végzetes vesebetegséget is kaphatunk.
A leggyakrabban az E.coli baktériumot a közvécékből szedhetjük fel, ha például fekália származékok ragadnak a talpunkra, amelyben E.coli található, így ezt a veszélyes bacit a saját lakásunkba is bevihetjük.
A kutatásban nemcsak a kórokozók számát jegyzik meg, hanem azt is megállapították, hogy rengeteg káros vegyi származék is rárakodik a cipőtalpra, ami az autók kipuffogójában, vagy az esővízben található.
Ezért lenne kötelező mindenhol az előszobában hagyni a lábbeliket, azokat időnként a mosógépben ki kell mosni, na és persze az egész lakást hetente érdemes lenne feltörölni.