A telihold különböző megnevezései még az őshonos indiánoktól származik, arról a területről, ami a mostani Amerikai Egyesült Államok nyugati és keleti részén terül el. A törzsek az évszakok változását úgy követték, hogy különböző elnevezéseket adtak a teliholdnak. Az elnevezések a hónap egész folyamán érvényben voltak. Az európai gyarmatosítók átvették ezt a hagyományt és elkezdtek ők is neveket adni a teliholdnak. Mivel egy holdhónap áltagban csupán 29 napból áll, a telihold bekövetkeztének időpontja évről évre változik.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott

Telihold januárban: farkas hold
- a télközép hidege és mély hótakarója között farkas falkák éhesen üvöltöttek az indián törzsek szomszédságában, innen a telihold elnevezése is. Az angol nyelvterületeken még öreg holdnak is nevezik, a kelták teljes holdnak hívták, ismert még a jég hold elnevezése is.
Telihold februárban: hó hold
- mivel a legtöbb hó ebben a hónapban hull, ezért az őshonos indiánok hó holdnak nevezték ezt a teliholdat. A cseroki indiánok csontos holdnak nevezték, a dakota-sziú indiánok a mosómedvék holdjának, a kínaiak pedig bimbózó holdnak.
Telihold márciusban: ragyogó hold
- ahogy az idő egyre melegszik és a talaj is kezd melegedni, a földből kezdenek előbújni a férgek, előcsalogatva a vörösbegyet, ezért egyes indián törzseknél a férgek holdjának is nevezték a márciusi teliholdat. Az északi törzsek a varjúk holdjának is nevezték. A gyarmatosok számára ez volt viszont a nagyböjt hold. A kelták szél holdnak nevezték, a kínaiak pedig álmos holdnak.
Telihold áprilisban: tojás hold
- a keltáknál termő hold, az új-pogányoknál az ébredés holdja, a kínaiaknál babarózsa hold, cseroki indiánoknak virág hold, a dakota-sziú indiánoknak pedig a vadludak visszatérésének holdja.
Telihold májusban: zöld levelek holdja
- az angolok tej holdnak is nevezik, a kelták fényes holdnak, az új-pogányok fű holdnak, a kínaiak sárkány holdnak.
Telihold júniusban: zöld kukorica hold
- Európában rózsa holdnak nevezik, a keltáknál ez a lovak holdja, a kínaiaknál a lótusz hold, a dakota-sziú indiánok pedig érett bogyók holdjának nevezték.
Telihold júliusban: nyár közepi hold
- mivel ebben az időszakban gyakoriak a nyári zivatarok, villámló holdnak is nevezték, máshol pedig a széna hold elnevezést kapta. A kelták a követelők holdjának nevezték, a kínaiak az éhes szellem holdjának, a cseroki indiánok pedig érett kukorica holdnak.
Telihold augusztusban: gabona hold
- keltáknál ez a vitázók holdja, kínaiak aratás holdja, a dakota-sziú indiánoknál ez a mindent megérlelő hold. Egy pár törzs vörös holdnak is nevezi.
Telihold szeptemberben: aratás holdja
- ennek a teliholdnak az elnevezése származik a leginkább az őshonos indiánoktól, mert ez a telihold jelezte, hogy mikor jött el az aratás ideje. Legtöbb helyen a szeptemberi telihold az aratás holdja, és egyben az a telihold is, amely az őszi napéjegyenlőség időpontjához legközelebb esik. Pár évente az aratás holdja októberre esik. Annyira fényes, hogy az aratás során a földművesek éjjel is dolgozhatnak a fényénél. Az angolok gyümölcs holdnak, a kelták éneklő holdnak, a kínaiak krizantém holdnak, a cseroki indiánok fekete pillangó holdnak, a dakota-sziú indiánok hajas borjak holdjának is nevezik.
Telihold októberben: szüret hold
- gyakran nevezik vadászok holdjának vagy vér holdnak, mivel a vadászok jobban látták az előzőleg learatott mezőkön a vadakat. A kínaiak kedves holdnak nevezik, dakota-sziú indiánok pedig a szalagok és gyöngyök holdjának.
Telihold novemberben: hód hold
- az indiánok ebben a hónapban szokták a hód csapdákat felállítani, hogy a fagy beállta előtt meleg bundákat tudjanak készíteni maguknak. A kelták sötét holdnak nevezték, az új-pogányok fa holdnak, a kínaiak fehér holdnak, a cseroki indiánok a kereskedés holdjának, a dakota-sziú indiánok viszont csak úgy beszéltek róla, hogy a hold, aminek letört a szarva.
Telihold decemberben: hideg hold
- ebben a hónapban az éjszakák a leghidegebbek és egyben a leghosszabbak is. Ennek a holdnak egész hónapban magas a pályája és sokáig látható. Az új-pogányok hosszú éjek holdjának, a kínaiak keserű holdnak, a cseroki indiánok hó holdnak, a dakota-sziú indiánok tizenkettedik holdnak nevezik.
A tizenharmadik telihold: kékhold
- habár minden év tizenhárom holdhónapból áll, csak két-háromévente jut egy hónapra két telihold. Ennek a tizenharmadik teliholdnak a neve Kék hold, utoljára 2012 augusztusában gyönyörködhettünk benne.
Birtalan Katalin