Egy telefonhívás megemeli valamelyest a vérnyomást, ám, akit sokszor keresnek, immunis lesz ellene – áll egy olasz tanulmányban.
A kutatók vizsgálatuk során 94 alanynak mérték a vérnyomását 12-szer egy perces szünetekkel. Az alanyok átlagéletkora 53 év volt, kényelmes karosszékekben ültették és magukra hagyták őket, hogy minél nyugodtabb körülmények között kapják a telefonhívásokat. Mindegyiküket legalább háromszor felhívták.
A mérések szerint az alanyok vérnyomása átlagosan 121/77-ről 129/82 higanymilliméterre emelkedett telefonhívás esetén. (A vizsgálatnál mobiltelefonokat használtak.) Azoknak az alanyoknak viszont, akiket naponta legalább harmincszor keresnek telefonon nemigen reagálta vérnyomásuk, ők immunissá váltak.
„A telefonhívásra kevésbé reagálók zömmel a fiatalabbak közül kerültek ki” – idézte Giuseppe Crippát, a vizsgálatok vezetőjét a The Daily Mail című brit lap.
MTI