A birsalma elsősorban lekvárok, sütemények vagy gyümölcszselék készítésére szolgáló illatos őszi gyümölcs, mely számos egészségügyi előnnyel jár.
A birsalmát elsősorban a rostbősége jellemzi. Míg más gyümölcsök esetében a rosttartatalom általában nem haladják meg a 2,5 g/100 g-ot, a birsalmáé 6 g/100 g. Energizáló és tonizáló hatása kedvező a bélflóra számára. Hozzájárul a hasmenés csillapításához és csökkenti a rossz koleszterinszintet a vérben.
A tanninban és pektinekben gazdag birsalma hatékony a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a cukorbetegség, de az elhízás ellen is.
A birsalma sok vitamint tartalmaz. Ide tartoznak az A-, B1-, B2- és PP-vitaminok. Ne feledjük azt sem, hogy a birsalma C-vitamin koncentrációja 15 mg/100 g, ami sajnos a főzés során nagyot csökken.
Az ásványi sók, mint a magnézium (8 mg/100g), a foszfor (17mg/100g), a réz (0,13 mg/100g), a kalcium (11mg/100g) és a kálium (197 mg/100g) a gyümölcs szerves részét képezik. Ezenkívül rendkívül alacsony a kalóriatartalma (28 cal/100g).
A birsalma nagyon erős hasmenés elleni gyógyszer, két összetevőjének köszönhetően:
- a nagy mennyiségben (6 g / 100 g) található rostok (főleg pektin) visszatartják a vizet.
- a tanninok (70 mg / 100g) lelassítják az emésztőrendszer összehúzódását, és ezáltal az étel előrehaladását a gyomorban.
A rost és a tannin kombinációja kiválóan alkalmas a hasmenés megelőzésére, a tranzit szabályozására.
A birsalma antiszeptikus tulajdonsággal is rendelkezik, így megvédi a bél nyálkahártyáját. Egy másik fontos egészségügyi előnye, hogy csillapítja a gyomorégést.
Segít csökkenteni a koleszterinszintet
A rostnak egy másik kulcsszerepe is van: segít csökkenteni a koleszterinszintet. Ez csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és az elhízás kockázatát.
A népi gyógyászatban a birsalmát májelégtelenség, valamint tuberkulózis kezelésére használták, de segíthet a torokfájás enyhítésében is.
A birsalma magok köptető hatással rendelkeznek, ezért hörghurut esetén jól alkalmazható.
A birsalma használata különösen ajánlott a gyermekek és az idősek étrendjében. Terhes nőknél azonban ellenjavallt, mert sok nyálkát tartalmaz, amely felelős lehet a puffadásért.
Egy másik fontos egészségügyi előnye, hogy a birsalma hatásos az emésztőrendszeri rendellenességek, nyálkahártya-gyulladás esetén, szív- és érrendszeri betegségek és felfekvések, ízületi vagy izomfájdalmak, hörghurut megelőzésében.
A birsalma levelei és virága csillapítják a köhögést és csökkentik a lázat.
Külsőleg használva, a bőr felületén keletkezett sebek gyógyulását felgyorsítja, a repedezett bőrt pedig puhítja.