A legjobb, legboldogabb kapcsolatban is előfordul, hogy a felek időnként összevesznek valami miatt, és a vita hevességében az egyik fél igyekszik teljesen megsemmisíteni a másik álláspontját. Ez a megközelítés egyáltalán nem azt a célt szolgálja, hogy az érintettek méltóságukat megőrizve térjenek napirendre a csörte után, de jó hír, hogy már ebben a témában is született szakértői megnyilvánulás.
Gretchen Rubin, ismert blogger és a The Happiness Project könyv szerzője 23 olyan mondatot tartalmazó listát állított össze, amely segíthet a pároknak abban, hogy a vitákat konstruktív módon folytassák le. A 23 tételes lista 9 legfontosabb mondata a következő:
„Nem szükséges neked megoldani a problémát, csak segít, hogy beszélhetek veled róla”: ez egy jó válasz arra a válaszra, hogy ne panaszkodjunk annyit. Békés útja annak, hogy a másik fél megértse, szükségünk van egy jó hallgatóra, és nem egy ellenvéleményre vágyunk.
„Kérlek, értsd meg az én álláspontomat is”: az egyik első dolog, ami egy vitában kirepül az ablakon, az empátia. Ennek megelőzésére igyekezzünk figyelni arra, hogy a másik fél álláspontját, érzéseit is tiszteletbe tartsuk.
„Ez nagyon fontos nekem. Kérlek, hallgass végig”: normális esetben hozzá vagyunk szokva, hogy ha beszélünk valamiről, akkor a másik fél türelmesen végighallgat. Egy vita hevében azonban túlságosan el vagyunk foglalva azzal, hogy előre kitaláljuk a másik érveit, és azonnal lecsapjunk rájuk, idegesek vagyunk, kevésbé tudunk uralkodni magunkon, ezért nem nagyon figyelünk arra, amit mondanak nekünk. Ilyenkor használjuk ez a formulát, várjunk keveset, majd fogalmazzuk meg világosan a mondandónkat.
„Értem, hogy ez az én hibám is”: a leggyorsabb módja egy vita meddővé válásához az, ha teljes mértékben a másik felet hibáztatjuk. Még abban az esetben is, ha tudjuk, hogy nagymértékben nekünk van igazunk, próbáljunk valamilyen mértékű felelősséget vállalni azért, hogy együtt tudjunk dolgozni a megoldáson.
„Távolodunk a témától”: vitázni kezdünk egy jelentéktelen semmiségről, mígnem azon kapjuk magunkat, hogy egy nagy léptékű problémát vágunk a másik fejéhez. A vita hevében végtelen számú adok-kapok lehetséges, ezért ezzel a frázissal igyekezzünk mederben tartani a beszélgetést.
„Miért is vitatkozunk?”: a sok apró vita egy nagyobb problémát is rejthet, különösen akkor, ha azok egy bizonyos téma körül zajlanak. Ahelyett, hogy egyre jobban elapróznánk a vitákat, jobban járunk, ha megbeszéljük a partnerünkkel, hogy mi az, ami kiváltja folyton ezeket a vitákat. Folytathatjuk a következővel:
„Nem a te problémád, hanem a mi problémánk”: ez a frázis megváltoztathatja a vita dinamikáját, és a probléma közös érintettségét emeli ki.
„Tartsunk néhány perc szünetet”: ha úgy érezzük, hogy már csak sértegetjük a másikat, jobb, ha szünetet tartunk. Ha ez a szünet egész éjszaka kitart, másnap reggelre más másképp fogjuk látni a történteket.
„Szeretlek”: semmi sem állíthatja meg jobban a vitát, mint ez az őszinte kijelentés, amit nagyon nehéz kimondani a vita hevében, de ha sikerül, emlékezteti a feleket arra, hogy milyen erős érzelmek kapcsolják össze őket.
Mindezek mellett pedig próbáljuk értékelni partnerünknek azon próbálkozásait, hogy mérsékelni próbálja a vitát, legyünk empatikusak, és próbáljuk megérteni a másik fél szempontjait is.