Az ember nem tökéletes. Hibázunk még akkor is, ha minden erőnkkel ennek elkerülésén fáradozunk. „Tévedni emberi dolog” – mondjuk sokszor, mégsem elég ez arra, hogy jobban érezzük tőle magunkat egy-egy oltári hiba vagy rossz döntés után. Viszont a hosszas önkritika sem segít többet. Az emberi természet tökéletlenségének számlájára írható, hogy – általában – szégyelljük magunkat hibáink miatt, és bűntudatunk van miatta.
Egy dolgot viszont ne feledj: nem a hibáid határoznak meg téged!
Van egy mód arra, hogy legyőzzük a szégyenérzetet és bűntudatot, ha hibát követtünk el. Ez pedig nem más, mint a fejlődés és tudás zálogának tekinteni hibáinkat. Nézzük, mit is nyerhetünk hibáinkból:
1. A jelenbe kényszerít
Néha a hibáink ébresztenek fel. Rákényszerítenek, hogy kinyissuk szemünket és elgondolkozzunk azon, hogy mi vezetett odáig. Ráébresztenek arra, hogy valamit rosszul csinálunk – ezzel együtt pedig lehetőséget is adnak a változtatásra.
2. Kérdéseket fogalmaztat meg önmagunkról
A hibáink akarva-akaratlan önmagunkra terelik gondolatainkat, azokra az érzéseinkre és benyomásainkra, amiket ezek miatt tapasztalunk. Szembeállítanak saját magunkkal és kérdéseket fogalmaztatnak meg bennünk. Miért is tettem ezt? Mi vezetett rá engem erre? Arra is rávezetnek, hogy elgondolkodjunk azon, mit tehettünk volna másképp. Ez pedig a növekedés forrása, lehetőség arra, hogy másképp tekintsünk bizonyos dolgokra, hogy látókörünket bővítsük.
3. Ösztönöz arra, hogy tükörbe nézzünk
Nem mindig olyan könnyű őszintének lenni saját magunkkal. Amikor viszont nem sikerül megvalósítani egy elképzelést vagy belebukunk valamibe, muszáj őszintének lenni magunkkal. Meg kell gondolni, hogy mit (nem)csináltunk, és mi volt erre a mentségünk. Sokszor bizony nem a szeretet, hanem a félelem késztet cselekvésre.
Ezt már olvastad? 9 jele annak, hogy idős lélek vagy
4. Arra motivál, hogy jobban tervezz
Alkoss lépcsőt hibáidból, melyet a fejlődés lépcsőjének hívsz. Tekints úgy a lépcsőfokokra, mint leckékre, melyek arra tanítanak, hogyan alakíthatod másképp a dolgokat. Lehet, hogy legközelebb idejében kell tervezned, vagy türelmesebbnek kell légy magaddal, másokkal.
5. Egyszerűen jobbá tesz
A hibáink azzá alakítanak minket, akivé végül válni szeretnénk. Erősítik és építik karakterünket. A hibák arra késztetnek, hogy autentikusabbak legyünk.
6. Segít megosztani másokkal az ember-lét tapasztalatát
Amikor kihívásokkal szembesülünk és hibázunk, lehetőségünk nyílik ezzel másokon segíteni. Tanácsokat tudunk adni – olyan tanácsokat, melyek rajtunk is segítettek volna, mielőtt hibáztunk. Megoszthatjuk másokkal mindazt, amin átmentünk, és elmondhatjuk, mit tudtunk volna másképp csinálni, hogy a kudarcot elkerüljük.
7. Alázatosabbá tesz
Alázatosnak lenni annyi, mint feladni a hiúságot. Azt jelenti, hogy jelen vagyunk. Azt jelenti, hogy feladjuk egónkat és elfogadjuk a kudarcoknak alávetett emberi természetünket.
Ezt már olvastad? 5 lélekerősítő lecke az önállósulás úttörőitől
8. Felelősségteljesebbé tesz
Nehéz leküzdeni azokat a pillanatokat, amikor hibát követtünk el. Vállalni kell értük a felelősséget. Ezek a tapasztalatok pedig megerősítenek és hozzásegítenek a folyamatos fejlődéshez.
Egyed Zsuzsanna