Nagyon ijesztő lehet a hirtelen felismerése annak, hogy a lábaink egyik napról a másikra, mintha súlyos plusz kilókkal válnának nehezebbekké. Az ezzel járó kellemetlen érzet, a megdagadt lábszövetek és a fájdalom azonban komoly aggodalomra adhat okot, amelyet nem szabad félvállról venni.
Az ólomsúlyú lábak érzetének több lehetséges oka is meghúzódhat a háttérben. Dr. Vincent Noori, a Baltimore-i Mercy Medical Center érsebésze szerint, a probléma egyik fő forrása a vénákkal kapcsolatos, míg mások egy-egy szervi probléma társbetegségeként értelmezik a gyulladt és megduzzadt lábak problémáját – írja a LiveStrong.com.
Egy biztos, ha felismerjük, azonnal járjunk a lehetséges kiváltó okok után, mert az időben kezelt egészségügyi problémákkal megelőzhetjük a szövődmények kialakulását. Így derítheted ki, hogy mi állhat a duzzadt lábak hátterében és abban is segítségedre leszünk, hogy mit tegyél, hogy enyhíteni tudd a kellemetlenségeket.
1. Visszérproblémákkal küzdesz
A kialakult visszért sokszor nem is érzékeljük, csupán akkor fogunk gyanút, mikor a lábunk felületén sötétlila és kék foltok jelennek meg. Súlyosabb esetekben azonban a probléma kínzó fájdalommal is jár, ugyanis a visszértágulat égető, viszkető és bizsergő érzést kelt, különösen ha egy-egy megerőltető nap után vagyunk.
Tipp: A visszérprobléma különbözik a teleangiectasiától (pókvénáktól), hiszen ez nem a bőrfelszín felső rétegeiben alakul ki, hanem a mélyebb szövetekben. A pókvénát akár egy komolyabb leégés is kiválthatja, ezért nem sorolják a súlyos vénaproblémák közé.
2. A nyugtalan láb szindrómája
A National Institute of Neurological and Strokes Diserders adatai alapján a nyughatatlan láb szindróma nem nehezíti el feltétlenül a lábakat, csupán egy lüktető, kellemetlen érzetet okoz, amely csak akkor enyhül, ha az illető megmozdítja a lábát és nem tartja nyugalmi pozícióban. Éppen ezért, különösen az éjszakák során válik problémássá a szindróma és sajnos a gyógyszeres kezelések sem nyújtanak végleges megoldást.
Tipp: A legtöbb, amit ilyen esetben tehetünk az, hogy megpróbálunk életmódot váltani, táplálkozzunk egészségesebben és próbáljunk meg minél többet mozogni.
3. Túlságosan kifárasztod magad
Nem szokatlan, hogy az emberek hajlamosak túlvállalni magukat, hiszen mindenki arra törekszik, hogy a mindennapjaiból a lehető legtöbbet hozza ki. Egy kiadós edzés után ne menjünk el még szaladni, hiszen akár érezzük, akár nem, a fizikai kapacitásunk véges, és ha egy idő után folyamatosan azt tapasztalod, hogy a tested kifáradt, akkor már rég késő visszavenni a tempóból.
Tipp: Neve is van a jelenségnek, a túledzés szindrómája, amely korai kiégéssel, folyamatos fáradtsággal és akár eszméletvesztéssel is járhat.
4. Nyiroködéma
A duzzadt lábak egyik leggyakoribb kiváltó oka a nyiroködéma – állítja Dr. Noori. Ezt a nyirokfolyadék túlzott felhalmozódása váltja ki, amely felgyülemlik a lábak és a karok területén és súlyos kellemetlen érzetet váltanak ki, mintha több mázsa súly nehezedne a végtagjainkra.
Tipp: A nyiroködéma legtöbbször műtétek, vagy sugárkezelések után alakul ki, de olykor a teljesen egészséges embereknél is megjelenhet spontán módon.
5. A vénás elégtelenség kockázata
Ha már ébredéskor is érezzük a lábainkra nehezedő kellemetlenséget, akkor nagy a gyanú, hogy vénás elégtelenséggel küzdesz. Ez abban nyilvánul meg, hogy a vérerek egyszerűen képtelen megfelelőképpen ellátni a lábak és a szív közötti vérellátást.
„A vér keringésével a vérnek a nyomása megnövekedik az erekben és a páciens ezért súlyos és kellemetlen érzetet tapasztal” – teszi hozzá Dr. Noori.
Tipp: A problémát akár a lábakban kialakult vérrögök is okozhatják, viszont genetikailag is örökölhető a hajlam, illetve az állapotosok is fokozottabban ki vannak téve a vénás elégtelenség kockázatának. De nem kell megijedni, ha időben felismerik a problémát, könnyen kezelhető.
6. Túlsúly
Nem is kell magyaráznunk, hogy a túlsúly miként nehezíti meg a szervezet megfelelő működését. Szinte az összes előbb említett probléma kiváltó okaként könyvelhetjük el, ezért a leghatásosabb megoldás, ha megpróbálunk minél hamarabb megszabadulni a felesleges kilóktól.
7. Gerincbántalmak gyötörnek
Ha az elnehezült lábak érzete mellé komoly derék és hátfájás is társul, akkor egyértelmű, hogy valamilyen gerincproblémából eredeztethetőek ezek a panaszok. Ennek a degeneratív betegégnek leginkább a 60 év fölöttiek esnek áldozatául, mivel a kor előrehaladtával a kopás miatt a gerinccsatorna beszűkül s ez a szűkület gyengíti a hátat és az alsó végtagok állapotát.
Tipp: Ezt a problémát a leggyakrabban gyógyszeres kezeléssel orvosolják, ám a szteroidok mellett nem ritka a műtéti beavatkozások sem.
8. Perifériás artériás betegség
Csak az Egyesült Államokban közel 6.5 millió lakós érintett a perifériás artériás betegségben, melynek következtében a szervezetben keletkező salakanyagok felhalmozódnak az artériákban s ezáltal a vérszállító erek beszűkülnek és végtaggyengeség jelentkezik.
Ezen probléma ellen egyelőre nem létezik célzott gyógyszeres kezelés, de a megfigyelések alapján aszpirinnek és csökkentett koleszterinbevitellel lelassítható a komplikációk kialakulása.
Tipp: Fogyassz minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, kerüld a transzzsírokat, a cukrot és a sót.
További potenciális kiváltó okok:
Egyes vitaminok és nyomelemek hiánya is elősegítheti a súlyos lábfájdalmak kialakulását, ilyen a D-vitamin, magnézium és a B12-vitamin hiánya.
Mi lehet a megoldás? Hogyan enyhítheted a kellemetlen, elnehezülő lábak érzetét?
Dr. Noori a következőket ajánlja:
- Kompressziós harisnyák: gyengéden nyomást gyakorolnak a lábak felületére ezzel is stimulálva a vérerek működését.
- Pockold fel a lábad: helyezd őket párnára, így enyhül a duzzadás.
- Mozogj minél többet: a mozgás serkenti a vérkeringést.
- Csökkentsd a sóbevitelt: a só megköti a szervezetben található folyadékot s emiatt csak tovább romlik a duzzadt lábak állapota.
- Adj le néhány kilót: ahogyan említettük, nem is gondolnánk, hogy hány probléma forrása lehet a túlsúly.
Mikor fordulj azonnal orvoshoz?
„Amennyiben a duzzadt lábak problémája rendkívül rányomja a bélyegét a páciens mindennapjaira, azonnal javasolt orvoshoz fordulni és felmérni, hogy milyen szaksegítséggel orvosolható a baj” – zárta gondolatait Dr. Noori.