Holotropikum4 mód, ahogy megbetegedhetünk a víztől

4 mód, ahogy megbetegedhetünk a víztől

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az emberi testnek több mint 50 százaléka víz, ezért is van szükségünk sok folyadékra. Legyen az ásványvíz, vagy folyadékban gazdag élelmiszerek, az a fontos, hogy a napi optimális mennyiséget vigyük be a szervezetbe. Előfordulhat viszont, hogy a víz, amit megiszunk, megbetegít. Lássuk, mikor szembesülhetünk ilyen problémával?

Fotó: Flickr.com
Fotó: Ilyés László/Flickr.com

Biszfenol A (BpA): főleg polikarbonát műanyagok előállításához használják fel. Rengeteg használati eszközben megtalálható: szemüveglencsék, digitális médiahordozók (CD, DVD-k), elektromos eszközök (pl.: mobiltelefonok, számítógépek, háztartási eszközök), sport és ipari védőfelszerelések, autóalkatrészek. BpA található egyes fogtömésekben is. Ezek mellett jelen van a polikarbonát műanyagból készült étel- és ital tárolására használatos edényekben (pl. cumisüvegek, palackok, ételhordók, műanyag tányérok, mikrohullámú készülékekben használt edények, vízvezeték csövek stb.), valamint fenoplaszt gyantákban, epoxigyantákban is, utóbbiakat a fém konzervdobozok, tárolóedények gyártásánál használják.

Az elmúlt években számos tudományos jelentés bizonyította, hogy a BpA több egészségügyi problémáért felel. A BpA több forrásból is bekerülhet szervezetünkbe: levegő, por és víz (pl. fürdővíz) is lehet, azonban az elsődleges forrása a táplálkozás. A BpA-nak való kitettség tudományos kutatások alapján felelőssé tehető rákos megbetegedésekért (prosztata- és mellrák), cukorbetegség kialakulásáért, pajzsmirigy zavarokért, szívbetegségekért, asztmáért, pajzsmirigy rendellenességekért, továbbá hormonális zavarokért, mint például korai serdülésért, elhízásért, meddőségért, emellett születési rendellenességekért, az agyi fejlődés rendellenességeiért és viselkedési zavarokért. A hatások gyakorlatilag mind a BpA hormonkárosító hatásaival hozható összefüggésbe.

Az újrahasználható edények, tárolók mosásának mellőzése: ha kimondottan folyadék számára vásároltunk többször használatos tárolót, üveget, ne felejtsük el rendszeresen tisztítani, ugyanis könnyen a baktériumok kedvelt szaporodási helyévé válhat. Minden használat után forró vízzel és speciális tisztítószerrel mossuk ki, majd szárítsuk ki. Ne használjuk rögtön azután, hogy kimostuk.

Zuhany: ittál valaha a zuhanyvízből? Ha gyakran csinálod jobb lesz, ha felhagysz ezzel a szokással. A zuhanyzóban lévő pára ugyanis a baktériumok egyik kedvelt szaporodási közege.

Túl sok vizet iszol: viszonylag ritka, de a túlhidratálás súlyosan megterhelheti a szervezetet. Ha túl sok víz kerül a szervezetbe, az hatalmas sóveszteséget okoz, és kómás állapot állhat elő, szélsőséges esetben pedig halált is eredményezhet.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek