Egy 28 éves Los Angeles-i nő arról vált híressé, hogy a Thaiföld és Mainmar területén élő Karen népcsoporthoz tartozó Padaung törzs asszonyaihoz hasonlóan fémkarikák használata által úgynevezett zsiráfnyakkal rendelkezik. A spirált a pubertáskor előtt kezdik viselni a szóban forgó népcsoport lányai, a nyakra tekert karikák száma pedig az évek múlásával nő. Súlyuk felnőttkorban elérheti a 4-5 kg-ot is.
A nyakspirál viseletéhez számos mítosz fűződik. Van amelyik szerint a spirál megóvja viselőjét a tigrisharapástól, más történetek szerint a nők azért kezdték el hordani, mert így a rabszolga kereskedők számára kevésbé voltak vonzóak. A leggyakoribb magyarázat azonban ennek pont az ellenkezőjét állítja: az extra hosszú nyak a szépség és a gazdagság jelképe volt, így viselője jobb férjet kaphatott magának.
Valaha a Padaungok a házasságtörést a nyakék eltávolításával büntették. A hosszú évek során a spirál viselőjének nyakizmai teljesen elgyengülnek, így eltávolítása után a nő egész életére ágyhoz kötött. Nem véletlen, hogy a Padaungok körében rendkívül alacsony a házasságtörés és a válás aránya.
A 28 centiméter hosszú nyakú Sydney W. Smith elmondta, világéletében hosszú nyaka volt, a középiskolában zsiráflánynak becézték az osztálytársai. Akkor látott egy képet a Paduang törzs asszonyainak hosszú nyakáról a National Geographic folyóiratban és teljesen lenyűgözte a látvány. A hosszú nyak teljesen a rögeszméjévé vált, esténként pedig vállfákat húzott a nyakára és úgy feküdt le aludni. A szülei nevetségesnek tartották, amit csinál, ám ő kitartott. Mára a vállfákat rézgyűrűk váltották fel, ám sokáig magas nyakú pulóvereket viselt, hogy ne váljon látványossággá az étteremben, ahol dolgozott.
A fordulópont 2011-ben jött el, amikor a nőnek döntenie kellett, hogy továbbra is hódol-e különös szenvedélyének, ugyanis a nyakizmaira egyre nagyobb nyomás nehezedett a fej súlyától. Egy Lady Gaga koncert azonban megerősítette abban a hitében, hogy neki így kell élnie.
„Ha Lady Gaga képes volt nyers marhahúsból készült ruhát viselni, akkor én is lehetek zsiráfnő” – magyarázta a nő. Ezután egy barátja segített neki a rézgyűrűk forrasztásában és a nyakára helyezésében. Elmondása szerint mindvégig biztonságban érezte magát, bár egy kicsit megégett a bőre. A karikák ráadásul az autóvezetést is kissé megnehezítették.
A spirálokat egy csavar tartja össze, ha orvosi vészhelyzet van, azokat könnyen le lehet választani a nyakról. Az alvást is nehéz volt megszokni a nőnek, de mára ezzel sincs gondja, a gyűrűk nélkül petyhüdtnek érzi a nyakát. Azonban az izzadással gondjai vannak, hisz a nyak így nem szellőzik kellőképpen, és ez nyáron kellemetlen szagokkal járhat. Smith még gondolkodik rajta, hogy a 12. karikát is bevállalja-e, de még nem határozott e felől.
Dr. Jonathan Nissanoff, ortopédsebész senkinek nem ajánlja, hogy karikákat helyezzen a nyakára, mert azok megsérthetik a nyaki idegeket, és gyengíthetik az izmokat. Sydney Smith minden egészségügyi kockázat ellenére hisz benne, hogy divatikonná válhat a rézkarikák által.