Ha nincs sok hely a konyhánkban, ne új polcokat, szekrényeket építsünk, ami jelentős költségekkel jár, hanem vegyük sorra, hogy melyek azok az eszközök, amelyek már tönkrementek, vagy amelyeket egyáltalán nem használunk, így létük fölösleges, majd szabaduljunk meg ezektől.
A következőkben olyan ötleteket adunk, amelyek hozzájárulnak a konyhánk rendjéhez, átláthatóságához.
1. Érdemes megszabadulni a reklám hűtőmágnesektől, amelyek szinte teljesen beborítják a hűtőnket. Sokkal jobban fogjuk érezni magunkat, ha egy-két, számunkra kedves emléket felidéző mágnes üdvözöl, akárhányszor kinyitjuk a hűtőajtót.
2. A műanyag tasakokból is sok fel szokott gyűlni, amelyek egész fiókokat foglalhatnak el. Nincs amiért tartogatni annyi zacskót, elég 2-3 darab, a többit tegyük a műanyag szelektív hulladéktárolóba. Ha még tudatosabban akarunk élni, szerezzünk be vászonszatyrot, és azzal induljunk vásárolni.
3. Ha születésnapunkra, karácsonyra jópár konyhai robotgépet kaptunk ajándékba, amelyeket alig használunk, akkor ajándékozzuk tovább, adjuk oda egy alapítványnak, szervezetnek, ahol hasznát vehetik, hiszen nem érdemes csak azért tartani, hogy a port törölgessük róluk, főleg, ha kisméretű konyhával rendelkezünk.
4. A repedt, lyukas fazekakat sem érdemes fölöslegesen tárolni. Mindig felmerül a kétely, hogy hogy dobjunk ki egy rossz fazekat, edényt, ami még biztos jó lesz valamire. Nos, vegyük számba, hogy mire lehet jó, de ha nem találunk egy érvet sem, lelkiismeretfurdalás nélkül hajítsuk ki.
5. A megrepedt tányérokat sem jó ötlet tartogatni. Gondold csak el, hogy milyen lenne, ha éppen egy forró leves tálalása közben pattan el az edény? Ráadásul a megragasztás sem jó ötlet, hiszen a ragasztó belekerülhet az ételekbe.
6. A konyhafiókok között rendszerint van egy-két kacatos is, amelyben mindenféle fölösleges, “még jó lesz valamire” tárgy kerül. Nos, válogassuk ki a kacatokat és dobjuk ki. Ez az legbiztosabb módja a rendtevésnek.
7. A befőttes üvegek is könnyen felhalmozódhatnak, ezért meg kell szabni, hogy mennyit akarunk megtartani belőlük, a többit pedig dobjuk az üveghulladékot tároló szelektív konténerbe.
8. A régi konyharuháktól is időnként meg kell szabadulni, hiszen egyrészt nagyon olcsón vásárolhatunk újakat, másrészt egy idő után fertőző gócpontokká válhatnak, hiába mossuk ki őket rendszeresen.
9. Ugyanez a helyzet a mosogatószivacsokkal is, amelyeket legfeljebb 2 hetente le kell cserélni, mivel rengeteg kórokozó halmozódhat fel rajtuk.
Ezt már olvastad? Szivacsokat tett a hűtő zöldséges fiókjába! Nem fogod elhinni, hogy miért!
10. Ha műanyag lapítót használunk, akkor jó ha tudjuk azt is, hogy így az ételeinkbe mindig kerül egy kis műanyag rész, amikor felvágjuk a zöldségeket, vagy a húst. Ezért érdemes falapítót használni, ami sokkal természetbarátabb és az egészségre sem veszélyes.
11. A szakácskönyveket is meg lehet válogatni, hiszen amit nem használunk, azt nem érdemes tartogatni, porosodni hagyni. Főleg, hogy már ott az internet, amiről nagyon sok receptet lehet elolvasni.
12. Ne tároljunk több hónapja lejárt majonézes flakont, vagy szalámit a hűtőnkben. Szabaduljunk meg azonnal ezektől, és semmiképp se együk meg, ha jót akarunk magunknak.