Ha egy ismerősünknek, jóbarátunknak kisbabája születik, alig várjuk, hogy megcsodáljuk a pici csodát. De azért nem árt tapintatosnak lenni, és betartani pár szabályt, mikor megtervezzünk a babalátogatást, mindezt azért, hogy elkerüljük a kínos, kényelmetlen helyzeteket.
1. Hívjuk fel mindig a kismamát, mielőtt elindulnánk látogatóba
A lényeg, hogy beszéljük meg a szülőkkel, hogy meg szeretnénk nézni a picit, így jussunk közös nevezőre a látogatás időpontjával kapcsolatban. Ezzel gyakorlatilag tekintettel leszünk a kismamára, aki bizony szülés után nagyon fáradt, nem is tud sokat aludni, és még a pici is meg kell szokja otthoni környezetét.
2. Vigyünk valami ennivalót
A kismamának nem jut sok ideje főzésre, ezért ha látogatóba megyünk, vigyünk valami finom ételt, hiszen annak biztosan örülni fog. Arra viszont figyeljünk, hogy ne legyen túl fűszeres, zsíros a kaja, mert az nem tesz jót az anyatejen élő babának.
3. Mossunk kezet, ha megérkeztünk
Amikor belépünk a kisbabás család otthonába, húzzuk le a cipőnket, tegyük le a finom ételt, amit hoztunk, majd irány a fürdő, mossunk alaposan kezet. Ez nagyon fontos, mert minden óvintézkedést meg kell tenni annak érdekében, hogy nehogy megfertőzzük a babát, vagy épp az anyukáját.
4. Halasszuk el a látogatást, ha úgy érezzük, hogy meghűltünk
Még akkor is mondjuk le a látogatást, ha mi nem vagyunk betegek, de férjünk, gyerekünk már elkapta a vírust. Ez azért fontos, mert könnyen átvihetjük így is vírust. Jó tudni, hogy ilyenkor a kicsi immunrendszere még nagyon gyenge, ezért mindent meg kell tenni, hogy megvédjük a fertőzésektől.
5. Hagyjuk otthon a gyerekeinket
Főként, ha kis gyerekeink vannak, hiszen legyenek bármilyen tündériek, lehet, hogy a sok kérdezősködésük lefárasztja a kismamát. Sőt, a gyerkőcök sokszor elunják magukat, és csintalanná válnak, így nem tudunk a kismamára és a picire figyelni.
Ezt már olvastad? Ezt kell tenned, ha belázasodik a gyerek!
6. Vigyázat az ajándékokkal
Az ajándékozás is hozzátartozik a látogatáshoz. Ha vettünk valami babaruhát az üzletből, érdemes azért kimosni, mielőtt átadnánk a kismamának, de bababarát mosószert használjunk, ami nem okoz bőrirritációt.
7. Segítsünk be a háztartás irányításába
Ha közel állunk a kismamához, megkérdezhetjük, hogy miben segíthetünk, és időnként elmosogathatunk, kimoshatjuk a ruhákat, felporszívózhatunk, vagy kivihetjük a szemetet. Olykor nem is kell megkérdezni ezen apróságokat, mert a kismama úgy is azt válaszolja, hogy ne fáradjunk, majd megoldja ő, de mi azért tehetünk apró gesztusokat.
8. Ne vegyük fel a kisbabát
Hogy? Hát nem ezért megyünk oda? De igen, csak előbb meg kell kérdezni a kismamát, hogy ő hogyan érez ezzel kapcsolatban. Semmiképp sem szabad úgy viselkedni, mintha a gyerek a miénk lenne, csak felvesszük és kész, az édesanyját pedig nem kérdezzük meg, hogy szabad-e, vagy sem.
9. Ne csak a babáról beszéljünk
A kismama egy idő után belefáradhat abba, hogy mindenkinek el kell mondania, hogy mennyit alszik, mennyit eszik, mikor görcsöl, mikor sír a gyerek. Az anyával is törődni kell, érdeklődjünk hogyléte felől, adjunk neki időt, hogy elmondja, mit érez éppen.
10. Korlátozzuk a látogatási időt
Legyünk tekintettel a kismamára, és hagyjunk időt neki a pihenésre, főleg az első hetekben, amikor bőven elég 15-20 percnyi látogatás. Ezekben a napokban az anyának is csendre, békére van szüksége, hogy a gyerekével lehessen, ezért semmiképp sem szabad leterhelni őket hosszú órákra.