KuriózumZygmunt Bauman: Napjaink paradoxona a “folyékony szerelem”!

Zygmunt Bauman: Napjaink paradoxona a “folyékony szerelem”!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A folyékony szerelem fogalmát Zygmunt Bauman szociológus alkotta meg, amely az emberi érzelmi, szerelmi kapcsolatok törékenységére vonatkozik.

cikk2016-11-04

“Egy modern folyékony világban már nincsenek állandó, szoros kapcsolatok, hanem ezek éppen csak annyira vannak összekötve, hogy ha bármi változás történik a felek között, könnyedén és gyorsan szét lehessen oldozni. Mert most egy ilyen folyékony világban élünk.” Zygmunt Bauman.

Ez a társadalmi jelenség ma már szinte minden egyes embert érint, vagy közvetlen, vagy közvetett módon. Ma már nem vagyunk képesek igazán szeretni valakit, mert a legtöbb esetben a negatív érzések, a harag, a gyűlölet, az utálat győzedelmeskedik felettünk. És magunkat sem tudjuk igazán szeretni, annak ellenére, hogy a Facebookon boldognak látszunk.

Szerelem és individualitás

Senki sem állítja, hogy könnyű dolog új szerelmi kapcsolatot kialakítani, ha az ember már nem 20 éves. És ha nem vállaljuk a tetteinkért a felelősséget, még inkább megnehezítjük a dolgunkat. A folyékony szerelmi kapcsolatok mögött több ok is húzódhat: gyerekes viselkedés, félelem, önbizalomhiány, kilátástalanság, jövőnélküliség.

Bauman rámutat arra, hogy napjainkban a kapcsolatok többsége nem több puszta viszonynál, tehát nincs mélység, lelki kötelék a felek között, hanem egyfajta egymás mellett-élés figyelhető meg. És ez legtöbbször amiatt van, hogy az emberek, a párok, nincsenek teljesen tisztába magukkal. Hiszen minden magunkból indul ki, ha szeretjük önmagunkat, akkor méltóvá válunk mások szeretetére is.

A folyékony szerelem esetében a lelkünkben mindig ott lesz egy űr, egy hiányérzet.

A folyékony szerelem több formában is megnyilvánulhat.

1. Gyakori eset, a magabiztosság hiánya, amely képtelenné tesz, hogy egy igazi, felnőtt, mély kapcsolatot alakítsunk ki, amelynek van jövője, és amely erős alapokra épül.

2. Ha nem hiszünk magunkba, bizonytalanok vagyunk a jövőnkkel kapcsolatban, akkor csak egy rövid időre keresünk társat, aki pár évig kitölti a lelkünkben az űrt, de utána már ő sem tudja ezt a funkciót betölteni, így vagy tovább áll, vagy mi vetünk véget a kapcsolatnak, és keressük egy másik embert.

3. Az életben semmi sem biztos, de ezt előszeretettel igyekszünk is érvényre juttatni, és inkább élünk a saját lelki bizonytalanságunkban, ahelyett, hogy tennénk azért, hogy ez a ködös, homályos élet kitisztuljon, és érzelmileg egyensúlyba kerüljünk önmagunkkal és a környezetünkkel.

4. Bauman szerint ahhoz, hogy boldogok legyünk, meg kell tapasztalnunk a szabadságot és a biztonságot. A biztonság szabadság nélkül nem más, mint rabszolgaság, és a szabadság biztonság nélkül pedig a teljes káosszal egyenlő.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    A tél rejtett veszélyei: mítoszok és valóság

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek