Washington állam nemrégiben elsőként engedélyezte az emberi holttestek komposzttá való alakítását. Az első speciális temetkezési vállalkozást jövőben nyitják meg Seattle-ben. A szakértők elmondása szerint a holttestek néhány hét alatt körülbelül egy köbméter természetes komposzttá válnak.
A komposztot, vagyis a különböző növényi és állati anyagok keverékéből, fermentálás során létrejövő természetes talajjavító keveréket, gyakran használják a mezőgazdaságban.
A közelmúltban megnövekedett a kereslet az ökologikus temetkezési szolgáltatások iránt, amelyek fenntarthatóbb alternatívát jelenthetnek a hagyományos temetkezési és hamvasztási módszerekre.
Az emberi holttestek komposzttá történő átalakítása az egyik ilyen alternatíva, írja a The Guardian.
Ezt már olvastad? Viszlát koporsós temetés: az organikus zsák segítségével fa lesz az elhunyt testéből
Lynne Carpenter-Boggs, a Washington Állami Egyetem talajtudományi és fenntartható mezőgazdasági professzora, egy Seattle-ben tartott konferencián elmondta: „A halál minden bizonnyal nem tartozik a környezetet leginkább befolyásoló tényezők közé. De azért továbbra is kereshetünk alternatívákat.”
Carpenter-Boggs, aki a Recompose, az első, jövőre megnyíló hasonló jellegű temetkezési vállalat tudományos tanácsadója, bemutatta egy kísérleti projekt adatait, amelynek során hat holttesten próbálták ki a folyamatot, hogy meggyőződjenek a technológia biztonságosságáról.
Az eljárást „rekomposztálásnak” (recompose) nevezik, ennek során az emberi holttestet 2-3 hét alatt körülbelül 2 targoncányi komposzttá alakítják át. A testet újrahasznosítható acéltartályba helyezik, fűrészporral, szalmával és lucernával együtt. A páratartalmat, valamint a szén-dioxid, a nitrogén és az oxigén szintjét folyamatosan szabályozzák, hogy létrejöhessenek azok a mikroorganizmusok, amelyek felgyorsítják a természetes bomlási folyamatot.
A tesztek kimutatták, hogy ezzel a módszerrel minden lebomlik, még a csontok és a fogak is, és hogy az így létrejött komposzt nem jelent veszélyt mások egészségre, az eredmény gyakorlatilag olyan gazdag termőföld, amilyet kerti növények ültetésére is lehet használni.
Ezt már olvastad? Vízen lebegő jégurna: a hamvakat a víz fogadja magába!
A folyamat a hamvasztáshoz szükséges energia körülbelül egy nyolcadát veszi igénybe. Carpenter-Boggs szerint az Egyesült Államokban hamvasztással körülbelül 800 ezer hordó kőolajnak megfelelő mennyiségű szén-dioxidot termelnek, ez annyi, mint egy London-Róma távon közlekedő repülőgép szükséges üzemanyag-mennyisége.
A hagyományos temetkezés szintén problémát jelenthet, mivel a balzsamozáshoz használt anyagok a talajba kerülnek, ezenkívül a koporsók elkészítéséhez olyan természetes nyersanyagforrásokra van szükség, mint a fa és a fém.
Létezik még egy alternatív temetkezési módszer, amelyet bizonyos amerikai államokban már engedélyeztek, ez pedig a folyékony hamvasztás (alkaline hydrolysis), ami lényegében egy lúgos feloldási folyamat. Az eljárás során a holttest nyomás alá helyezett tartályba kerül, amit kálium-hidroxiddal kevert vízbe süllyesztenek, és ezt körülbelül 160 Celsius fokra hevítik. 4-5 óra elteltével a testből csak a csontok maradnak meg, ezeket kiszárítják és porlasztják.
Egyesek úgy gondolják, hogy ez az eljárás a hagyományos hamvasztás enyhébb alternatívája lehet.