A nemrég elhunyt Wayne Dyer korunk egyik legmeghatározóbb spirituális tanítója volt. Világszerte milliókat inspirált tanításaival, számos meghatározó elméletet hagyva maga után. 8 fontos lépésben határozta meg, hogyan tudunk megbocsátani. A másokkal való kapcsolatunk határozza meg a boldogságunkat, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy békében legyünk a körülöttünk levőkkel és önmagunkkal is.
1. A múlt már történelem
A múlt, és a múltban elszenvedett sérelmek már nem kézzelfoghatóak. Ne engedd, hogy a jelent is megkeserítsék a múltban történt rossz események. Az élet olyan, mint egy játék. Egyes személyek nagyobb szerepet kapnak benne, másoknak pedig kevesebb a jelentőségük. Vannak gonoszak, és vannak jók, de mindenkire szükség van a darab eljátszásához.
2. Csatlakozz vissza a lelkiséghez
Köss egy szövetséget saját magaddal, hogy minden körülmények között legyen egy biztos kiindulási pontod. Hagyd, hogy a spiritualitás rajtad keresztül áramoljon. Ha tested és lelked között erős kötődés van, akkor sokkal könnyebben megérzed azt a szabad energiai áramlást, amely Istenhez vezet.
3. Ne feküdj le haraggal a szívedben!
Az elalvás előtti idő nagyon értékes. Ne pazarold el arra, hogy a rossz dolgokon gondolkozol. Gondolj arra: békés vagyok, nyugodt vagyok, elégedett vagyok, szeretem magam. Így csak azokat az energiákat fogod vonzani, melyek hasonlóképpen rezegnek, és pozitív légkör fog körbevenni.
4. Változtass azon a hozzáállásodon, hogy másokat hibáztass akkor, amikor önmagad szeretnéd megérteni
Amikor mérges vagy azért, hogy mások hogyan viselkednek veled, próbálj meg elvonatkoztatni a külső személyektől, és csak a történésekre koncentrálj. Ne másokat okolj azért, ahogyan érzed magad. Hagyd, hogy a tapasztalatok kibontakozzanak, és tudatosítsd magadban, hogy senkinek nincs hatalma afölött, hogy te hogyan érezd magad. A te hozzájárulásod nélkül senki sem rendelkezik azzal a képességgel, hogy befolyásolja a hangulatod.
5. Ne oktass ki senkit, hogy mit kell tennie
Senkinek sem kell megmondani, hogy mi a helyes, hogyan kell cselekednie. Ne feledd, hogy nem vagy mindenható.
6. Tanulj meg olyannak lenni, mint a víz
Próbálj nyitottan reagálni arra, amit neked mondanak. Ha nem egyezik meg az a te véleményeddel, ne légy kemény, legyél olyan, mint a folyóvíz. Találj egy arany középutat, légy toleráns.
“Amikor úgy döntesz, hogy olyan leszel, mint a folyóvíz, akkor következik be a megbocsátás” (W.D)
7. Vállald a felelősséget
Ha vállalod a felelősséget, akkor sikerül lelkiismeret-furdalás nélkül, szabadon élni az életed. Sokkal egészségesebb leszel, ha nyitott szívvel fogadod a veled megtörtént dolgokat. Ahelyett, hogy panaszkodnál, siránkoznál fogadd el, és vállald a felelősséget a történésekért. Így lehetőséged nyílik a megtapasztalásra, és a tanulásra. A kezedben van a döntés, és a változtatás lehetősége.
8. Ne neheztelj másokra!
Mi okozza a haragot? Ilyenkor általában egy halom dolgot tudunk felsorolni, amivel a másik személy megbántott. Tudd, hogy a harag abból származik, ha békétlen, kedvetlen, elutasító és mogorva vagy. Lao-Tzu mondta: “Próbáljunk jók lenni azokkal, akik megsértenek minket. Így elkerülhetjük, hogy az ellenségeskedés fokozódjon”.