A szervezetnek külön funkcionális szervrendszere van a felhalmozódó salak és méreganyagok összegyűjtésére, továbbítására és kiküszöbölésére. A nyirokrendszer nélkül szervezetünk folyamatosan ki lenne téve az anyagcsere termékek káros hatásainak. Ahogy a vérrendszer behálózza az egész szervezetet ugyanúgy a nyirokrendszer is eljut minden szövethez a periféria legtávolabb pontjaira is.
Amennyiben nem biztosítjuk a folyamatos nyirokkeringést akkor az pangáshoz vezet és a felhalmozódó nyirok kellemetlenségeket okoz.
Hogyan hozható mozgásba a nyirokrendszer?
Mind az orvoslásban, mind a kozmetikában ismeretes egy olyan módszer, ami mozgásba hozza a nyirokkeringést. Ez a limfodrenázs vagy nyirokmasszázs technika, amelyet a század elejétől sikeresen alkalmaztak eleinte a kozmetikában, fogorvoslásban később pedig a fizioterápiák keretén belül. Napjainkban, mint egyedi masszázstechnika is egyre nagyobb teret hódított.
Milyen hatások várhatók?
- Segíti a sejtek között fölöslegesen felhalmozódott folyadék elszállítását, ezáltal segítve a víz gyülemlek, ödémák visszahúzódását.
- Fájdalomcsillapító hatású.
- Nyugtatóan hat a vegetatív idegrendszerre lecsökkentve az idegi feszültséget és túlterhelést.
- Segíti az immunrendszer működését és a fertőzések leküzdésében van fontos szerepe.
- Csökkenti az izomgörcsöket, lazító hatással bír.
Fontos a technika helyes elsajátítása és alkalmazása, így a jó hatás érdekében a nyirokdrenázs technikát bízzuk természetgyógyászra, természetgyógyász orvosra, vagy szakképzett masszőrre.
Milyen esetekben segít?
Prevenciós hatással bír a megfázások, légúti fertőzések esetén. Tíz-tizenöt alkalom elegendő hogy aktiválja az immunrendszert és a szervezet sikeresen felvegye a harcot a kórokozók ellen.
A terhes gondozás egy fontos eleme lehet. A nyirokmasszázs terhesség alatti alkalmazása segít megelőzni a melleken és hasfalon megjelenő terhességi csíkok kialakulását. Az alsó végtagok és a derék alsó részének drenázsa pedig segít a vizenyő eltávolításában. A várandósság utolsó hónapjában már nem ajánlott a kezelés.
A pattanásos zsíros bőr a túlzott faggyúmirigy termelés eredményeként alakul ki. Az arcápolás esetén helyileg az arc nyirokmasszázsa mellett az egész szervezet salaktalanítása is szükséges.
A narancsbőr egy kellemetlen esztétikai látványt nyújt a kötőszövetben felhalmozódott zsír miatt. A nyirokmasszázs hozzájárul a cellulitis helyes kezeléséhez.
Emlődaganat esetén, ha megtörtént az emlő műtéti eltávolítása és kivették a hónalji nyirokcsomókat, akkor gyakran előfordulhat a felső végtag nyirokpangása. Ilyenkor a szakemberek közös konzultációja után ajánlott a technika a nyirokkeringés beállítására.
Figyelem a kedvező hatások mellet azonban felsorakozik egy pár abszolút ellenjavallat, amikor a technika nem alkalmazható. Ezek a következők: szívelégtelenség miatti ödéma, rosszindulatú daganatok (áttétképződés veszély), heveny gyulladás, trombózis (a felszakadt rögök agyi vagy szívkoszorúér infarktushoz vezethetnek).
Te próbáltad már a nyirokdrenázst? Számodra hatékony volt? Várjuk hozzászólásodat a személyes tapasztalatodról vagy véleményedről.