Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megerősítette, hogy a világon először Kubában sikerült 100 százalékosan megakadályozni, hogy a HIV-vírussal, vagy szifilisszel fertőzött kismama a betegséget továbbadja a magzatának.
Ez nem kis erőfeszítést jelentett, ugyanis Kubában egy sor egészségügyi szűrés, a szakemberek együttes munkája, a megfelelő kezelések alkalmazása tette lehetővé, hogy 2013-ban 100 ezer születésből mindössze 2 gyerek esetében jegyeztek HIV-fertőzést, és 5 esetben mutatták ki a kicsiknél a szifiliszt.
„Ez egy óriási győzelem, és hosszas munka eredménye, amely révén igenis bebizonyosodott, hogy összefogással képesek vagyunk megfékezni az AIDS-terjedését” – mondta a WHO igazgatója, Dr. Margaret Chan.
Minden évben 1,4 millió HIV-fertőzött nő esik teherbe, és annak az esélye, hogy a kórt a magzat is megkapja, 15–45 százalék. Azonban ha az édesanya és a kicsi is időben megkapja a megfelelő kezelést, a fertőzés átadásának esélye 1 százalék alá csökken. Ami a szifiliszt illeti, évente megközelítőleg 1 millió kismama fertőződik meg, amennyiben még a terhesség alatt penicillines kezelést kap, jelentősen csökken annak az esélye, hogy a kisbaba is megbetegedjen.
Ennek a problémának a visszaszorítására a legtöbb országban nagy erőfeszítéseket tesznek, aminek szerencsére meg is van az eredménye, ugyanis 2014-ben a bolygón 240 ezer fertőzött gyerek született, fele annyi, mint 2009-ben.
Az ENSZ Közös HIV Programjának (UNAIDS) vezetői szerint 2030-ra nagy eséllyel felszámolhatják ezt az egészségügyi kockázatot, így jóval kevesebb HIV-fertőzött fog élni majd a földön. Jelenleg megközelítőleg 35 millió ember szenved AIDS-től. 2013-ban 2,1 millió új megbetegedést jelentettek, 38 százalékkal kevesebbet, mint 2001-ben.
Az ENSZ tájékoztatása szerint Dél-Afrikában és Etiópiában csökkent leginkább a fertőzések száma.