Latin nevén cucumis metuliferus, magyarul kiwano, vagy afrikai tüskés uborka, az uborkafélék családjába tartozó egynyári kúszónövény. A növényt, amelyet az Egyesült Államok dél-keleti részén csupán gömbhal-gyümölcsnek becéznek, elsősorban a gyümölcséért termesztik, ami kinézetre hasonlít egy ovális alakú, tüskékkel borított sárgadinnyéhez.

Nemcsak étkezési, hanem dekorációs célokra is gyakran használják. Az érett gyümölcsnek egy sárgás-narancsos héjazata van, zöldcirtom színű, kocsonyás állagú, kissé fanyar ízű húsa pedig nagyon hasonlít az uborkáéhoz. A tüskés uborka Afrikában őshonos, de napjainkban már Kaliforniában, Mississippiben, Chilében, Ausztráliában és Új-Zélandon is termesztik.
Kiválóan alkalmazható koktélok vagy turmixok alapanyagának, esetleg gyümölcssalátákba. A termési szakasz bármelyik fázisában fogyasztható: zölden, zsenge korában, de a sárgás-narancsos színű érett változatát is előszeretettel fogyasztják. Az íze elsősorban az uborka és cukkini, vagy a banán, uborka és citrom ízkombinációkhoz hasonlítható.
A rostokban, fehérjékben és C-vitaminban gazdag héja egyaránt fogyasztható. Színes megjelenése ellenére, a nyugati gasztronómiában nem túlzottan népszerű, íze miatt sokan fanyarnak tartják, ára pedig elég „borsos”.
A kiwano jótékony hatásai az egészségre
1. Rengetek antioxidánst tartalmaz
A tüskés uborka magjai E-vitaminban gazdagok. Ennek a vitaminnak közismertek a bőrre, szívre, izmokra, idegekre, és a vörösvértestekre gyakorolt jótékony hatásai. Ugyanakkor segít ellensúlyozni a káros szabad-gyököket, amik olyan krónikus betegségek kiváltói lehetnek, mint a szívpanaszok és a rák. Emellett rengeteg kutatás bizonyítja, hogy az E-vitamin csökkenti az Alzheimer- és a Parkinson-kor kialakulásának kockázatát.
A sárgás-zöldes pigment, ami a magok körül és a gyümölcs húsában található, béta-karotint, közismertebb nevén A vitamint tartalmaz. A béta-karotin erősíti a szervezet védekezőképességét, és hozzájárul bőrünk és látásunk egészségéhez is. Ugyanakkor megelőzheti a rák kialakulását, azáltal hogy visszaszorítja a szabadgyököket. Egy olyan zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend, amely sok béta-karotint, likopint és luteint tartalmaz, javítja és megóvja a DNS-t is, ezáltal lassítva az öregedés folyamatát.
2. Javítja a látást
Magas A-vitamin tartalma miatt, ami nélkülözhetetlen a retina megfelelő működéséhez, kiválóan óvja szemünk egészségét. Ezenkívül az A-vitamin erősíti a nyálkahártyát, aminek elsődleges feladata, hogy megvédje szervezetünket a különfélé kórokozóktól, amik az orrüregen, a torkunkon és a bélrendszeren keresztül juthatnak be.
3. Serkenti az anyagcserét
Egy darab kiwano 1 mg cinket tartalmaz, ami a napi cinkszükséglet 7%-át teszi ki. A cink nagy szerepet játszik a fehérje felszívódásában, gyógyítja a sebeket és segíti a vörösvértest képződést, emellett az anyagcsere-működésben is fontos szerepet játszik.
4. Lassítja az öregedési folyamatot
A kiwano rengeteg C-vitamint is tartalmaz, ami elengedhetetlen szerveink és szervezetünk megfelelő működéséhez. Az aszkorbinsav segíti a kollagén képződést, ami a maga során nagy szerepet játszik a sejtregenerálódásban. Emellett védi a sejteket a szabadgyökök és mérgező anyagok okozta fertőzésektől is, ezáltal lassítva az öregedés folyamatát.