A szívroham nem csak a férfiak betegsége, hiszen sajnos a nőket sem kíméli, főként azokat, akik középkorúak és stresszes életet élnek, amit legtöbbször például a terhesség, az utazás, a megfeszített munkatempó, vagy egy közeli családtag elvesztése okozhat, legalábbis ez derül ki egy Nagy-Britanniában végzett felmérésből.
Ebben az országban csak évente több mint ezer fiatal nő esik áldozatul a stressz okozta szívrohamnak, derül ki a The Telegraph lap által nyilvánosságra hozott adatokból, amelyekből 100 eset végzetesnek bizonyul.
A kutatást az angliai Aston és a kanadai Alberta egyetemek közösen végezték. Azt vették észre, hogy a vizsgált páciensek többségénél a SCAD (Spontaneous Coronary Artery Dissection) nevű koronaér betegség alakult ki, ami leginkább az érzelmi stresszben szenvedő nők betegsége, amit egy váratlan haláleset, nehéz munkavégzés, a terhesség, vagy egy kimerítő utazás okozhat.
Az eddigi statisztikák szerint leginkább a 66 év körüli nők esetében vált gyakoribbá a szívroham kockázata, de az érzelmi stressz már az 52 éveseknél is okozhatja ezt a betegséget.
A washingtoni székhelyű American College of Cardiologists 33 ezer, szívrohamot szenvedő pácienst vizsgált 15 évig, és rájöttek, hogy a kór bekövetkeztét 0,54 százalékban az SCAD-megbetegedés okozta.
A SCAD következtében a páciensek 10,4 százaléka hal meg.
Dr. Rahul Potluri, az Aston Egyetem kutatási osztályának vezetője szerint az SCAD-betegség azért veszélyes, mert egyszerűen a vérerek szétroncsolódnak, így belső vérzés alakul ki, míg a más szívrohamok-típusok esetében csak összeszűkülnek, amit leginkább a rossz koleszterin okoz.
A szakemberek egyelőre azt sejtik, hogy a probléma hátterében a stressz, vagy a terhesség okozta hormonváltozások állhatnak.