A gyermekjátékipar évről-évre elképesztő nyereségeket produkál, ám a mennyiség sok esetben a minőség rovására megy. A fogyasztóvédelmi hatóság ugyan rendszeresen végez minőségellenőrzéseket, de így is számos olyan játék kerül kereskedelmi forgalomba, amelyek amellett, hogy silány minőségű, még a gyermekek egészségére is veszélyt jelent. Karácsonykor pedig különösen érdemes körültekintően választani, hisz valósággal ellepik a boltokat a termékek.
Szerencsére számos civil szervezet jött létre annak érdekében, hogy ellenőrizze a gyermekjátékokat. Ezek közül az egyik legismertebb a World Against Toys Causing Harm (WATCH), amely idén is közzétette a legveszélyesebb karácsonyi játékokat tartalmazó listáját. A listán egyaránt találunk játékfegyvereket és ártalmatlannak tűnő fajátékokat, plüssöket.
A lista élén egy íj áll, amivel foszforeszkáló nyilakat lőhetünk ki egész messzire. A termék gyártója a hollywoodi kasszasikernek számító, az Éhezők viadala című filmet vette alapul, ahol az egyik főszereplőnek van hasonló fegyvere. A WATCH arra hívja fel a figyelmet, hogy a fegyver szemsérülést okozhat. Egy másik veszélyesnek ítélt termék a Catapencil, ami nem egyéb, mint egy grafitceruza, amit csúzliként lehet használni. A gyártó egyébként azt állítja, hogy a terméket nem feltétlenül játéknak szánták.
További potenciális veszélyforrás az ún. SWAT elektromos gépfegyver, ami ugyan nem jelent veszélyt a gyermekre, sem a környezetére, ám mivel túlságosan élethű, ha közterületen használják, a hatóságok könnyen félreérthetik a helyzetet, mint ahogy volt is erre példa nemrég az Egyesült Államokban, ahol egy kisfiú életébe került a játékpuska. A listán megtalálható egy süni is, amelynek hosszú, rózsaszín szőre van, ez pedig fulladást okozhat, de találni olyan fajátkot is, amelynek a dobverője simán befér egy gyermek torkába.
A statisztikák szerint 2012-ben az Egyesült Államokban 11 olyan, játékkal kapcsolatba hozható haláleset történt, amiben 15 évnél fiatalabb gyermekek voltak érintettek. A nem halálos balesetek száma több mint 260 ezer volt. A WATCH szerint a gyártók ugyan visszahívnák néhány játékot, ám évről-évre ugyanazok a veszélyek merülnek fel. Pontos szabályozás létezik például arra, hogy milyen hosszúságú lehet a kiságyba szánt játék zsinórja, mégis folyamatosan engedélyezik az olyan termékeket, amelyek nem felelnek meg az előírásoknak.
Időszaktól függetlenül az alábbiakra legyünk figyelmesek, amikor játékot vásárolunk:
– Kis alkatrészek, amelyek könnyen lenyelhetők
– Hosszú zsinórok
– Mérgező alapanyagok
– Olyan lövöldözős játékok, amelyek súlyos szemsérülést okozhatnak
A WATCH ugyanakkor arra hívja fel a szülők figyelmét, hogy semmit se vegyenek készpénznek, hisz sok esetben előfordul, hogy még az elismert, nagy múltú gyártók esetében is előfordulhat, hogy veszélyes termékeket dobnak piacra.