KuriózumVan egy hely a világon, ahol 500 éve folyamatosan villámlik

Van egy hely a világon, ahol 500 éve folyamatosan villámlik

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Venezuelában létezik egy különleges légköri jelenség, amelynek helyszíne a Catatumbo folyó torkolata. Itt az év szinte minden napján villámlik, a különleges elektromos kisülések 5 ezer méter magasban zajlanak. A megfigyelések szerint ez a jelenség egy évben 140-160 napban aktív leginkább, ilyenkor akár 10 órán keresztül folyamatos villámlások boríthatják be az eget, óránként 280 alkalommal csapva le, ami többnyire a Maracaibo tó környékén zajlik.

Van egy hely a világon, ahol 500 éve folyamatosan villámlik

Szakértők úgy vélik, hogy a villámlással kísért viharok oka mögött a tó fölött süvítő szél és a mocsaras páradús levegő összekeveredése állhat. Az Andok és Cordillerák hegységekből lezúduló hideg légtömegek találkoznak a síkság melegebb levegőjével, majd a vihart a hegyek közrezárják, és kialakul villámlással kísért bumm, amely leggyakrabban napnyugta után egy órával jön lére.

A jelenség első írásos említése 1597-ben, Lope de Vega, La Dragontea című epikus költeményében jelenik meg, ami így 420 éves múltra tekint vissza, de szakértők szerint a villámlásos égi jelenség jóval régebb óta világíthatja be az eget.

2010-ben szinte teljesen megszűnt a jelenség. A kutatók szerint ez a rendkívüli szárazság számlájára volt írható, amelyet az El Nino okozott. Az ezt követő években azonban a vihar, a szokásos módon ismét aktívvá vált, és a villámlások sem maradtak el.

https://www.youtube.com/watch?v=YYVWb_QgQwU

Pár érdekesség:

  • egy villám 8 négyzetkilométernyi területre képes hatással lenni, és 100 millió voltnyi energiát bocsát ki;
  • ha odakint villámlik, ajánlott elhalasztani a zuhanyzást, mert ha villám csap a házba, a vízvezetékek remekül vezetik az elektromos áramot és a végén balesetet szenvedhetsz el;
  • igaz, hogy ritkán, de télen is történhet villámlás, főként akkor, mikor a lenti meleg és nedves légtömegek érintkeznek a fenti hideg levegőréteggel.

Save

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek