Tudományosan sikerült bebizonyították, hogy miért nőnek nyáron gyorsabban a körmök, mint télen, sőt, az is kiderült, hogy a középső ujjon nő a leghamarabb.
A titok: a Napnak köszönhetően nőnek a körmök nyáron hamarabb.
De a növekedés gyorsaságát nagyon befolyásolja az étrend, az általános egészségi állapot, az évszak és a napszak is. A lábkörmök például a télhez viszonyítva nyáron sokkal gyorsabban nőnek, mert ilyenkor több közvetlen napfény éri őket.
A napozás hatására az emberi szervezet D-vitamint termel, ez pedig elősegíti a keratin termelődését. A keratin felelős a körmök erősségéért, megakadályozza, hogy berepedezzenek, vagy kivékonyodjanak.
A hormonok is fontos szerepet játszanak a körmök növekedésében. Egy kutatás szerint bebizonyosodott, hogy a várandós nők körme hamarabb nő, ami lehet a hormonok működésétől, vagy a terhesvitaminoktól is.
Vashiány, gombás fertőzés, pikkelysömör, vérkeringési problémák, vagy pajzsmirigy-rendellenesség esetén a körmök nehezebben nőnek, és sokkal gyengébbek.
Szakemberek szerint az, hogy a középső ujjon nő a leggyorsabban a köröm, az összefüggésben van az ujjcsont hosszúságával. Ha valaki jobb kezes, akkor a jobb kéz középső ujján nő hamarabb a köröm, a balkezeseknél pedig ez a megállapítás a bal kézre érvényes.
A kézujjak négyszer gyorsabban nőnek, mint a lábujj körmei. Ez a tény nem teljesen bizonyított, de az lehet az oka, hogy a kézujj körmei hosszabbak, mint a lábujj körmei.