Valahányszor felnézel az égre, és csillagok millióját látod, biztos benned is felmerül a kérdés, hogy vajon mi rejtőzhet ott a messzeségben? Vajon vannak még hozzánk hasonlók, akik ugyanazt (vagy egy másik) eget nézik? A tudósokat is foglalkoztatják ezek a kérdések, éppen ezért, nemrégiben egy óriási felfedezést tettek!
A naprendszerünk szomszédságában azonosítottak egy Földhöz hasonló bolygót, a megfigyelésről pedig be is számoltak a német Der Spiegel magazinban, idén augusztusban. Az égitest a Proxima Centauri körül kering, 4.25 fényévnyire tőlünk. Eddig még sosem bukkantak Földhöz hasonló égitestre a kutatók, ráadásul ily közel hozzánk – a Kentaur csillagképben. A bolygót egyelőre a Proxima B név alatt emlegetik, és mivel nagy valószínűséggel van a felszínén víz, a tudósok azon morfondíroznak, vajon az élet is lehetséges rajta?
Guillem Anglada Escudé, a kutatás társ-szerzője igenlő válasszal felelt erre a kérdésre. Bár a mérések szerint a Föld hasonmása 11,2 nap alatt teszi meg az útját a Proxima Centauri körül, és jóval közelebb van a saját napjához, mint a Merkúr a miénkhez, mégis jó eséllyel alkalmas az életre. Erre az a magyarázat, hogy a Proxima Centauri egy jóval idősebb, hidegebb és fakóbb csillag, mint a mi Napunk.
Egyetlen negatívum, ami az élet lehetőségét illeti a bolygón az, hogy a Proxima B nem kering a saját tengelye körül, mint a Föld, emiatt szélsőséges időjárási viszonyok uralkodhatnak a felszínén: míg az egyik féltekén fogcsikorgató a hideg, addig a másikon az örök perzselő nyár az úr.
Don Pollacco asztrofizikus, aki egyébként kimaradt ebből a kutatásból, most úgy gondolja, túl korai még az élet lehetőségét boncolgatni a Proxima B-n. „Az eddigi megfigyelések semmit sem mondanak magáról az égitestről, és ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.” – hangsúlyozta. Ráadásul az atmoszféráról sincs tudomásuk még, ami szintén létfontosságú.
Annak ellenére, hogy rengeteg kutatói munka van még hátra, ami a Föld ikertestvérét illeti, a tudósok máris lelkendeznek, és készpénzként könyvelik el a felfedezést. Szerintük a jövő technológiája mindent lehetővé tesz majd a további kutatások elvégzéséhez – ebben bízik Escudé, aki szerint tíz év távlatában egy új generációjú űrtávcsővel már innen is ki lehet elemezni a Proxima B atmoszféráját.
Nem kell megijedni, ez a felfedezés nem jelenti azt, hogy éveken belül emberek csoportját fogják kiköltöztetni a vadonatúj világba! Ettől nagyonis messze áll a valóság! Az a 4,25 fényév a mi mércénk szerint legalább 100 további esztendőt jelent! Azonban a tanulság, amit mindenképp le kell vonnunk ebből az, hogy nem szabad elfelejtenünk, mennyi mindent nem tudunk még az űrről és az univerzumról! És talán valóban nem vagyunk egyedül…