Az ideges, dühös érzést mindenki átéli élete során, még Jézus Krisztus is megtapasztalta ezt a pusztító állapotot. A szakemberek szerint azonban életbevágóan fontos, hogy kezelni tudjuk ez az érzést, hiszen az egészségünkre is komoly fenyegetést jelenthet, főleg a szívünkre, ha mérgesek, haragosak, dühösek leszünk. Legalábbis ez áll a webmd.com oldalon közzétett tanulmányban.
A szakértők szerint amilyen módon a haragot kezeljük, annak függvényében tudjuk óvni a szívünket is.
“Amennyiben nem tudunk gyorsan megszabadulni a haragtól, akkor megnőhet a szívinfarktus veszélye” – véli Dave Montgomery, az atlantai Piedmont kórház kardiológusa.
A Harvard School of Public Healt specialistája, Laura Kubzansky úgy véli, hogy a stressz és az érzelmi változások nem annyira veszélyesek a szívre, sokkal inkább a mértéktelen düh jelent gondot. A New York-i Holly S. Andersen kardiológus szerint ezért nagyon fontos az, hogy a szívproblémákkal küzdő páciensek érzelmi kitöréseire, hangulatingadozásaira is odafigyeljenek az orvosok.
Amikor elönt a düh, akkor megnő a vérben a kortizol nevű stresszhormon, valamint az adrenalin, a szívünk hevesen verni kezd, szaporán vesszük a levegőt. Úgy érezzük, hogy szétvet az energia, az erő, megnő a vérnyomásunk és félő, hogy valami kárt okozunk másokban, vagy a környezetünkben.
Tanulmány is készült a témában, amiben megállapították, hogy a gyakran dühös, heves vérmérsékletű embereknél 19 százalékkal nagyobb az esély valamilyen szívbetegség kialakulására, mint a nyugodtabb, higgadtabb egyének esetében.
Most 4 olyan egyszerű mondat következik, amivel csökkenthetjük a dühünket!
1. Azzal semmit sem érek el, ha minden kudarcért mást teszek felelősség. Inkább ismét elölről kezdek mindent.
2. Vajon ez számítani fog 5 óra, 5 nap vagy 5 év múlva?
3. Ha holnap is dühös leszek emiatt, akkor holnap fogok foglalkozni a kérdéssel. Addig is igyekszem pihenni, lenyugodni.
4. Attól mert dühös vagyok valamire, nem jelenti azt, hogy valóban érint is a probléma.