A legtöbb ember reggeltől estig dolgozik, és mégis úgy érzi, hogy semmire sem elég az a pénz, amit megkeres. Sőt, a jövedelme még arra is alig elegendő, hogy a számlákat befizesse. De akadnak olyanok is, akik okosabban gazdálkodnak, elegendő a pénzük a mindennapi kiadásokra, és még arra is kényelmesen marad, hogy utazgassanak.
Az alábbiakban 4 olyan praktikát mutatunk, melyeket, ha betartunk mindenre elegendő pénzünk lesz. Így tervezhetjük meg okosabban a családi kasszát:
1. Az 50/30/20/-as módszer
Tervezzük meg sokkal körültekintőbben a családi kasszát. Ne csak a szokásos havi kiadásokat számítsuk bele, hiszen bármikor adódhatnak váratlan kiadások is. Ahhoz, hogy biztonságban érezhessük magunk, az alábbi módszer szerint osszuk el minden hónapban a fizetésünket.
A bejövő pénz 50%-át tegyük félre a számlák kifizetésére, és az élelmiszerre. 30%-át a nem annyira fontos, de szükséges dolgokra, mint pl. TV, internet, ruhaneműk vásárlására, 20%-ot pedig tegyünk félre, tartalékoljunk az előre nem látható kiadásokra.
2. Egyszerűsített eljárás
Ha a pénz beosztása gondot okoz, akkor egyszerűsítsük le a dolgokat. Osszuk két részre a bejövő pénzt, különítsük el azt a részt, ami az életbevágóan fontos dolgokra kell, és azt, ami személyes szükségleteink kielégítésére kell. Az egyik borítékba tegyük azt a pénzt, ami mindennapi kiadásokra szükséges (a számlák kifizetésére, élelmiszer stb.), a másik borítékba pedig többi kiadásra (szórakozás, vásárlás stb.).
3. Az alapfizetés módszere
Ha nincs állandó jövedelmünk, vagyis csak időszakosan kapunk kisebb-nagyobb fizetést, akkor mindig kell legyen félretéve egy biztonsági alapunk. Számoljuk ki, hogy mennyi pénzre lenne szükségünk egy hónapban. A havi kiadásokra minden hónapban legyen meg a félretett pénzünk. Osszuk be egyenletesen a pénzt, hogy majd decemberben ne kelljen vízen, és kenyéren élnünk.
4. Osszuk le hetekre a pénzünket
Mikor megkapjuk a fizetésünket, osszuk el négy egyenlő részre. Így tudni fogjuk, hogy pontosan mennyit költhetünk el egy hét alatt. Soha ne lépjük túl a megengedett határt. Ez a módszer segítségünkre lesz abban, hogy még a hónap utolsó napjaiban is legyen pénzünk. Számoljuk ki, hogy mennyit kell a költségekre befizetnünk, és a megmaradt részt osszuk négy részre. Így azt is tudni fogjuk, hogy mennyit költhetünk egy hónapban.