Ted Kaczynski terrorista tevékenysége közel 17 évig tartott. Ő volt az FBI történetében az egyik leghosszabb ideig körözött személy. De mi késztette az egyik legnagyobb matek zsenit arra, hogy a világ egyik leghírhedtebb terroristává váljon?
És hogyan fogható el egy olyan terrorista, aki olyan bombák készítésére volt képes, melyeket a detektorok sem voltak képesek felismerni, és melyekkel hosszú időn keresztül ártatlan emberek halálát okozta?
Az FBI nyomozóinak számos, utólag hamisnak bizonyuló nyomot kellett átkutatniuk, hiszen a körözött személy az amerikai Montana állam vadregényes területein bujkált a hatóságok elől.
Ted Kaczynski gyerekkori traumái
A híres terroristát, akit az amerikai sajtó csak Unabomber néven emlegetett, valójában Theodore John ”Ted” Kaczynski-nek hívták. Ted 1942. május 22-én született Chicagóban, lengyel emigráns szülők gyermekeként. Gyerekkorában nagyon beteges volt, és számos allergiás roham kínozta a folyamatosan szedett különböző gyógyszerek hatására. Emellett sok időt kellett eltöltenie egyedül, karanténban, és ezek a nehéz időszakok a szakemberek szerint mély nyomot hagytak a lelkében. Ugyanakkor az öccse, David születése is negatívan befolyásolta fejlődő és amúgy is labilis pszichéjét.
Mindezek ellenére, szülei már nagyon korán észrevették a matematika területén tanúsított zsenialitását és támogatták is őt e téren. Betegségei miatt azonban két évvel később kezdte az iskolát, és úgy a tanárok, mint a diáktársak másként kezelték őt. Mindezek ellenére Ted igyekezett aktívan kivenni részét az iskolai tevékenységek során, és szokatlan intelligenciájának köszönhetően egy ingyenes ösztöndíjat is megkapott a Harvard Egyetemen, melynek 1958-tól volt hallgatója.
Egyetemi évei alatt a matematikát tanulmányozta, ugyanakkor lelkesen vett részt tanára, Henry Murray által vezetett pszichológiai kísérleteken is.
1962-ben, a Harvard elvégzése után a Michigani Egyetemen folytatta tanulmányait, ahol oktatott is. Itt szerezte meg a doktori címet is 1967-ben, ezután a kaliforniai Berkeley Egyetemen oktatott, 1969-ig, amikor is felmondott.
1970-ben a matematika géniusza felhagyott addigi életével és Montana államban telepedett le, egy ottani vadregényes területen, egyedül. Egy saját maga épített kunyhóban élt elszigetelten a külvilágtól, és vadászattal, zöldségtermesztéssel ás olvasással töltötte napjait.
Magányában az egyes kormányok és a technológia iránti negatív gondolatai gyötörték
1978-ban visszaköltözött Chicagóba, és abban a gyárban helyezkedett el, ahol testvére is dolgozott. Itt érzelmi szálak fűzték egyik feletteséhez, mely kapcsolat azonban nem teljesedett ki. Hogy bosszút álljon szerelmén egy sor csípős hangvételű epigrammát írt számára, amiért aztán kitették az állásából.
Talán ez volt az a pillanat, amikor kinyílt Pandora szelencéje Ted számára. Ez év folyamán készítette el első levélbombáját, melyet a Northwestern Egyetem egyik professzorának küldött el. A levelet a campus portása nyitotta fel, melynek következtében kisebb sérüléseket szenvedett.
Miután visszatért Montanába egy újabb levélbombát küldött ugyancsak erre az egyetemre.
Ezután az American Airlines-t vette célba, ahova 1979-ben és 1980-ban küldött bombát. Ekkor már az FBI látókörébe került, és 1982-ig tökéletesítette bombáit, melyek egyre nagyobb károkat okoztak. Mindegyik bombája egyedi volt, és nagyon nehezen volt kiszúrható a milliónyi postai küldemények közül.
Az első áldozatok
Ted első áldozata, egy számítógépeket forgalmazó bolt tulajdonosa, 1985-ben hunyt el. Összesen 3 személy halálát okozta és 22 embert sebesített meg bombáival.
Az ügy nagy találata az volt, amikor Kaczynski egy 35.000 szavas esszét publikált a modern társadalom problémáiról. Ted névtelenül egy olyan nagyvállalatot fenyegetett meg, mint a The New York Times, aki róla közölt egy cikket. A cikk egyes szavai és stílusa alapján, testvére felismerte, hogy ez a Ted írása és ezt el is mondta a hatóságoknak.
1996. április 9-én az FBI ügynökeinek sikerült letartóztatniuk Tedet a Montana-i házában. A házban az ügynökök egy üzemképes bombát találtak, és számos más alkatrészt, valamint 40.000 oldalnyit a személyes naplójából. 1998. januárjába Ted öngyilkosságot próbált elkövetni, sikertelenül. A tárgyalásán bűnösnek vallotta magát mind a 13 ellene felhozott vádpontban. A halálbüntetést elkerülte, de négyszeres életfogytiglant kapott az elkövetett bűneiért. Napjainkban Ted Kaczynski, a Coloradói Florence fegyházban tölti büntetését.