A szívroham korai jeleinek felismerése életmentő lehet, különösen mivel a szív- és érrendszeri betegségek az egyik leggyakoribb halálozási okot jelentik – írja a HuffPost.
Az olyan problémák, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás és a mozgásszegény életmód növelhetik a szívroham kockázatát, de a korai tüneteket sokan nem ismerik, így nem feltétlenül tudják, mikor kell orvoshoz fordulni.
A szívroham 4 leggyakoribb figyelmeztető jele
1. Mellkasi fájdalom vagy nyomás
Az angina, azaz az időszakos mellkasi fájdalom, amelyet az artériákban lévő plakkok fokozatos felhalmozódása okoz, figyelmeztető jel, ami napokkal a szívroham előtt jelentkezhet. A szív külső oldalán lévő artériák szűkülete vagy görcse is vezethet ehhez a tünethez.
2. Nyak-, váll- vagy állkapocsfájdalom
Általában a szívrohamot a bal karban jelentkező azonnali fájdalommal társítjuk. A korai jelek azonban nem feltétlenül ilyen nyilvánvalóak. A sugárzó fájdalom a nyakban, a vállban vagy az állkapocsban is jelentkezhet, és bizonyos esetekben nem is konkrét fájdalomról, sokkal inkább zsibbadásról van szó.
3. Fáradékonyság vagy kényelmetlen érzés fizikai megerőltetés után
A fáradékonyság szintén árulkodó jel. Ez magában foglalja azt is, ha könnyebben elfáradunk egy egyszerű feladat elvégzése után. A karok zsibbadása, vagy mellkasi diszkomfortérzés is előfordulhat megerőltetés esetén.
4. Hányinger vagy egyéb gyomorproblémák
A hasi fájdalom, a hányinger és az általános fáradtság is potenciális szívrohamra figyelmeztető jelek. De ez nem mindenkire igaz. Egyes betegeknél csak enyhén vagy egyáltalán nem jelentkeznek ezek a tünetek.
Gyakoribb vagy intenzívebb tünetek a szívrohamot megelőző napokban
A tünetek és a szívroham közötti időintervallum változó lehet, és egyénenként is nagyon különböző. De gyakran előfordul, hogy a szívrohamot megelőző nap, vagy akár hét folyamán több tünet is jelentkezhet, ezek tovább tarthatnak, és fokozatosan súlyosabbá válhatnak.
A szívroham megelőzése
Bár sok kockázati tényezőt nem tudunk befolyásolni, vannak bizonyos életmódbeli változtatások, például a napi séta vagy bizonyos ételek kiiktatása az étrendünkből, segíthetnek csökkenteni a szívroham kockázatát.
Fontos ugyanakkor tisztában lenni a kockázati tényezőkkel, különösen mivel, ha valakinek már volt egy szívrohama, sokkal valószínűbb, hogy az a következő egy évben megismétlődik, ezért ilyen esetekben fontos a fokozott figyelem.
A szívroham legfontosabb kockázati tényezői
- Dohányzás
- Cukorbetegség
- Magas koleszterinszint
- Magas vérnyomás
- Elhízás
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás a legfontosabb lépések a megelőzés érdekében, ugyanakkor érdemes nyomon követni a vérnyomást és a koleszterinszintet is.