Rózsa Péter a nyolcvanas és kilencvenes évek alatt szinte mindennel foglalkozott, aminek csak köze volt a mezőgazdasághoz. Kertészként végzett Debrecenben, ezt követően téeszben kezdte a szakmát, majd kertészetben, háztáji kiskertben is dolgozott, de ezek időközben megszűntek, így később foglalkozott dinnye- és káposztatermesztéssel is. Egyre inkább azonban a biogazdálkodás kezdte érdekelni, mivel rájött, hogy a permetezés és egyéb műtrágyák használata csak egy „magas profitot hozó gyarlóság”.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
Rózsa Péter Virágoskúton szinte a semmiből, két keze munkájából hozta létre azt a biogazdaságot, amely ma Magyarországon a legnagyobbnak számít a maga 25 hektáros területével. A kilencvenes években felhagyott a dinnyetermesztéssel, több helyen is megfordult, nehezen, de sikerült hitelt felvennie, így végül Virágoskúton vásárolt földet és itt is maradt.
Mindez 1992-ben történt, és voltaképpen ebben az évben vált biogazdává. Ma már 1500 tájfajta gyümölcsfája van, nem lehet nála olyan almákat kapni, mint a nagy bevásárlóközpontokban található egyforma, silány minőségű gyümölcsökből. Igaz a termények értékesítése nem volt kezdetben egyszerű, mivel a biozöldségeket és gyümölcsöket nem adhatta olcsón, de mára már 3000 vevője is akad, a legtöbben Debrecenből, Nyíregyházáról, Budapestről és Miskolcról vásárolnak tőle.
A biogazdálkodás komposztot is igényel, amelyhez szükséges az állati eredetű trágya, ezért teheneket is vásárolt a gazda. Télen sem áll meg az élet a gazdaságban, ugyanis az 5 hektárt is beborító fóliasátor alatt is megterem többféle gyümölcs, és nem tévedés, de még fák is megtalálhatóak a sátor alatt.
Forrás: utajovobe.eu