A spanyol törvényhozók jóváhagyták az eutanáziát a súlyos, gyógyíthatatlan vagy fogyatékkal élő súlyos betegségben szenvedők esetében, akik saját akaratukból véget szeretnének vetni a szenvedéseiknek – írja a Reuters és az AFP. Spanyolország az Európai Unió negyedik országa, amely elfogadta ezt a törvényt.
A Pedro Sanchez vezette szocialista kormány terjesztett elő a törvényt, majd végül 202 mellette – bal és közép -, 141 ellene – jobb és szélsőjobb, és két tartózkodás mellett fogadták el. Az országban eddig az öngyilkosság segítését és az eutanáziát 2–10 év börtönbüntetéssel sújtották.
“Ma egy igen fontos nap van: haladunk az emberi jogok elismerése felé. Egy emberibb és igazságosabb társadalom felé tartunk” – mondta Carolina Darias egészségügyi miniszter a képviselőknek.
A törvény előírja, hogy egy súlyos, fogyatékossággal élő vagy egy gyógyíthatatlan betegséggel küzdő személy halála elősegíthető, ha ezt az elviselhetetlen szenvedés elkerülése érdekében kéri az illető.
A kérelmet írásban kell benyújtani, és 15 nap elteltével meg kell ismételni. Két orvosnak egymás után el kell fogadnia, és ezt követően egy bizottságnak meg kell vizsgálnia az adott helyzetet.
Az orvosok “lelkiismereti ellenvetésre” hivatkozva megtagadhatják az eutanáziában való részvételt.
A törvényt a Spanyolországban legálisan tartózkodó felnőttek alkalmazhatják, három hónap múlva fog hatályba lépni.
A témával kapcsolatban heves viták alakultak ki, a törvényt ellenző és jóváhagyó tüntetők csoportja gyűlt össze a parlament épülete előtt. Az új törvényt a katolikus egyház, különböző vallási csoportok és szélsőjobboldal hevesen ellenzi. A szélsőjobboldali Vox párt bejelentette, hogy az Alkotmánybíróságon támadja meg a törvényt.
Az eutanázia kérdése régóta foglalkoztatja a közvélemény figyelmét Spanyolországban, mivel az országban az egyik legnagyobb a várható élettartam a világon. A vita különösen Ramon Sampedro tengerész halála után fokozódott, aki 25 éves korában kvadriplégiás lett, majd 29 éven keresztül kérte, hogy hozzák törvénybe az eutanáziát. Később az egyik barátja beismerte a bíróságon, hogy 1998-ban részt vett Ramon öngyilkosságában. Az igaz történetből született Alejandro Amenabar Oscar-díjas “Mar Adentro” (A belső tenger) című filmje 2004-ben.
Egy 2019-es közvélemény-kutatás alapján kiderült, hogy a spanyolok csaknem 90%-a támogatta az eutanázia dekriminalizálását, vagyis a mellett voltak, hogy vonják ki a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből.
Az EU-ban Belgium, Luxemburg és Hollandia már legalizálta az eutanáziát. Portugáliában a képviselők januárban elfogadták az eutanázia legalizálásáról szóló törvényt, de az Alkotmánybíróság elutasította a tervezetet, amelyet visszaküldenek a parlamentnek.