Egyre riasztóbb mértékben olvadnak az Északi-sark jégmezői, ráadásul a kanadai partok mentén az elmúlt 44 ezer év legmagasabb átlaghőmérsékletét mérték a Colorado Egyetem kutatói – olvasható a Geophysical Researcher Letters magazinban.
A felmelegedés előzmény nélküli – kongatta a vészharangot Gifford Miller, a kutatócsoport vezetője.
“A kutatásunk eredményei azt mutatják, hogy a felmelegedés mértéke minden eddigi mért értéket felülmúl, és a felmelegedés oka nem más, mint az atmoszférába jutott gáz mennyiségének növekedése” – magyarázta a tudós.
Hozzátette: ez az első olyan tanulmány, amelyik kimutatta, hogy a 2013-as sarkvidéki hőmérsékletek meghaladták a 11 700 évvel ezelőtt kezdődő holocén korszak hőmérsékleti rekordjait. Ekkor a napsugárzás mértéke 9 százalékkal magasabb volt a jelenleginél. Miller és munkatársai az Északi-sarki-óceán gleccsereinek a “lázát” is megmérték, és e közben a jégtömbökben gázbuborékokat találtak. Ezek alapján voltak képesek megállapítani az előző korok hőmérsékletét és csapadékmennyiségeit.
A kapott értékeket összehasonlították a Baffin-szigeten talált mohamaradványok korával. Az eredmények azt mutatták, hogy a mohák legkevesebb 44 000, de akár 120 000 éve ragadtak a jég fogságába. A végkövetkeztetés az volt, hogy a régióban a 2013-as a valaha létezett legnagyobb hőmérséklet. A sarkvidékek mintegy száz éve folyamatosan melegednek, de a valós felmelegedés a múlt század hetvenes éveiben kezdődött, és különösen az elmúlt húsz évben öltött riasztó mértéket – mondta Gifford Miller.