A technológia korszakában aligha kerülhetnek el bennünket a különböző kütyük, a fényesen sugárzó képernyők, simogatós telefonmonitorok szinte minden lépésünket követik, mindenhová bejutnak: mert visszük magunkkal, még a mosdóba, az ágyba is.
A nagyméretű képernyővel rendelkező okostelefonokat ma már a szerényebb keresetű emberek is megengedhetik maguknak. Így nem megfelelő használatuk, vagy inkább túl gyakori használatuk egyre több ember egészsége kerül veszélybe.
Dr. Daniel Siegel, a Mindsight Institute ügyvezető igazgatója az alábbi videóban elmagyarázza, hogy miért káros, ha lefekvés előtt még lájkolgatunk, megnézzük az e-mailjeinket. Azzal, hogy ránézünk ezekre a fényes fotonokat sugárzó eszközökre, az agyunkban az az üzenet csapódik le, hogy nem kell még megkezdeni az elalvást elősegítő melatonin nevű hormon kiválasztását, mert “nézd már milyen fényesség van, nincs még itt az ideje az elalvásnak”.
Ezért egyre inkább kitolódik az álomba merülés időpontja, az esti 11 óra helyett, félórával, másnap már talán háromnegyed órával később merülünk álomba. A baj ekkor kezdődik, ugyanis, ha már reggel korán indulni kell a munkába, akkor nagy a valószínűsége, ha az illető csak 5-6 órát töltött alvással. Ez azért jelent gondot, mert tudjuk, hogy az aktív idegsejtjeink csak alvás során tudnak pihenni, és eközben az úgynevezett gliasejtek (vagy támasztósejtek) igyekeznek eltakarítani azokat a méreganyagokat, amelyeket társaik, a neuronok termeltek aktív üzemmódjuk során.
Amennyiben csak 5-6 órát alszunk a 7-9 óra helyett, ezen méreganyagok 95 százaléka megmarad, mert a gliasejteknek nincs elég idejük, hogy elvégezzék a feladatukat. Ennek az lesz a következménye, hogy másnap nem tudunk odafigyelni a teendőinkre, memóriazavarok jelentkezhetnek, felborul az inzulin termelődése, így nő az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának esélye. Ezért nagyon fontos, hogy lefekvés előtt egy órával minden kütyüt kapcsoljunk ki, különben komoly bajunk is származhat belőle.