Állatokon sikeresen tesztelt mesterséges méh jelenthet ezentúl segítséget a koraszülött kisbabáknak, legalábbis ebben reménykednek azok az amerikai kutatók, orvosok, akik kifejlesztették az életmentő eszközt – írja a brit The Guardian lap.
A szakemberek olyan koraszülött kis bárányokon tesztelték a mesterséges méhet, amelyek az emberi magzat életkorára átszámítva, 23 héttel, tehát a normális születésnél legalább 15 héttel korábban jöttek napvilágra. A koraszülött bárányok ennek ellenére még 4 hétig fejlődhettek, lebeghettek a mesterséges méhben, a szintén mesterségesen kialakított magzatvízben.
Alan Flake, a Philadelphiában működő Children’s Hospital újszülött-sebész professzora, aki a kutatást is irányította, elmondta, hogy a mesterséges méh egyfajta biztonságos átmenetet fog jelenti azon kisbabáknak, akik 23-28 hétre születnek, így növelve a túlélési esélyüket.
A tervek szerint az Egyesült Államokban 3 év múlva indíthatják be a programot, remélve azt, hogy a koraszülött kisbabák túlélési esélyei így jelentősen megnőnek, és az ilyenkor adódó komplikációk aránya is drasztikusan csökkenni fognak. Jelenleg az orvosoknak, szakápolóknak nagy erőfeszítésbe telik a koraszülöttek gondozása, biztonságban tudása, hiszen egy 23 hetes, 450 grammos babának például a bőre még annyira vékony, hogy még az is látszik, ahogyan a vér az ereiben kering. A tüdők még nagyon fejletlenek, nem alkalmasak még légzésre, ami azt jelenti, hogy nem jut elég oxigén a vérbe, ezért szív- és agykárosodás alakulhat ki, de arra is oda kell figyelni, hogy a mesterséges lélegeztetés során nehogy túl sok oxigén jusson a pici szervezetébe, mert annak következtében kitágulhatnak a szem vérerei, így a baba akár meg is vakulhat.
Emily Partridge, az említett kórház neonatológusa így nyilatkozott: “Mikor rájuk nézel, azonnal tudod, hogy még nem lenne szabad kint lenniük, mert a testük, szervezetük nincs felkészülve a kinti életre.”
https://www.youtube.com/watch?v=UciRu3i1iHA
A mesterséges méhvel kapcsolatos tanulmány a Nature Communications nevű szaklapban jelent meg. Összesen 6 kis bárányt emeltek ki császármetszéssel anyjuk hasából. A bárányok egy 23 hetes emberi magzat korának feleltek meg, majd pár perc múlva elhelyezésre kerültek a mesterséges anyaméhbe, ezután rájuk kötötték az oxigént, tápanyagokat tartalmazó mesterséges köldökzsinórt. Az állatok a következő 4 hétben szépen fejlődtek, sőt mára teljesen jól vannak, a tüdejük is jól működik.
Alan Flake úgy véli, hogy egy ilyen mesterséges méh kevésbé lesz visszatetsző a szülőknek, mert annál nehezebb látvány nincs, mikor az alig fél kilós gyerekükből csövek lógnak ki, a testük mindenféle érzékelőkkel van teleragasztva.
Az Egyesült Királyságban évente 60 ezer újszülött csecsemő jön idejekorán világra. Egy 22 hetes baba túlélési esélyen gyakorlatilag egyenlő a nullával, egy 23 hetes babának 15 százaléknyi az esélye, hogy megmarad, de egy 24 hetes bébinek már 55 százaléknyi túlélési esélye van, egy 25 hetes babának viszont már 80 százalék az esélye, hogy életben marad.