Inkább téli finomság a savanyú káposzta, amikor nincs annyi friss zöldség és gyümölcs, így a vitaminok is csekélyebb mennyiségben állnak rendelkezésünkre. A savanyú káposzta tele van hasznos vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ezért az év bármely napján tanácsos fogyasztani, főként ha valaki nagyon szereti.
Ugyanakkor ki kell hangsúlyozni, hogy a savanyú káposzta segíti az emésztést, mivel jótékony baktériumokat, probiotikumokat tartalmaz, megakadályozhatja a rák, a stroke, vagy a szívroham kialakulását is. Tele van C-vitaminnal, amely egy nagyon erős antioxidáns, ami képes semlegesíteni a betegségeket, gyulladásokat okozó szabad gyököket.
Ami a daganatos betegségeket illeti, a savanyú káposzta azért csodás, mert megtalálható benne az izotiocianát, amelynek gyulladáscsökkentő hatása van, ez pedig nagyon fontos szempont a rákmegelőzben, ugyanakkor meg kell említeni a glükozinolátot, amely az antioxidánsok enzimeit aktiválja, a jótékony flavonoidok pedig védik a vérereket a károsodástól.
A szívet a savanyú káposztában lévő rostok is védik, mivel nem engedik, hogy megemelkedjen a rossz koleszterinszint, ezáltal pedig csökken a szívroham, a stroke esélye. Emellett az agy egészségére is jó hatással van.
A csontokat is erősíti, főként az idősebb nők esetében hasznos, mert megakadályozza a csontritkulást, mivel sok fontos ásványi anyagot tartalmaz, amelyekre a csontszöveteknek nagy szükségük van. Ilyen például a K-vitamin.
A savanyúkáposzta mindemellett fogyaszt, így érdemes azoknak kipróbálni és rendszeresen enni, akik súlyproblémákkal küzdenek. Azért hatékony ezen a téren a savanyú káposzta, mert felgyorsítja az emésztést, ezáltal beindul a zsírégetési folyamat.
Készítsünk házi savanyú káposztát
Szükség lesz:
- pár darab káposztára
- 2 evőkanál finomítatlan tengeri sóra
Tisztítsuk meg a káposztákat, majd rakjuk bele jó nagy üveg, vagy műanyag edénybe, sózzuk meg, és várjuk meg, míg szépen megerjed és megérik. Erre egy, vagy akár hat hónapot is várni kell.