Holtan találtak egy robotot a munkahelyén, a valódi csavar a történetben pedig az, hogy senki nem tudja megmagyarázni, mi történt.
A szokatlan incidens a dél-koreai Gumi városi tanácsnál történt – egy civil robotot, amely az adminisztrációs csapat tagja volt, egy két méter magas lépcső alján találtak, működésképtelenül. Az esetet a kollégák a „robot öngyilkosságának első lehetséges eseteként” jellemezték, de több kérdést is felvet a technológia és az emberek közötti kapcsolat jövőjéről.
A városi tanács dolgozói „szorgalmas figurának” tartották a robotot, amiről azt is megjegyezték, utóbbi időben szokatlan viselkedést tanúsított – tudta meg az Independent. Körbe-körbe járt, mintha zavarodott lenne, és bár egy nem érző gépről van szó, az „érzelmi balesetnek” nevezett jelenség többször is felmerült már a mesterséges intelligenciáról szóló vitákban.
Erről Jonathan Birch, a London School of Economics professzora is nyilatkozott, aki arra figyelmeztetett, hogy egy új típusú, „kétértelmű tudatos mesterséges intelligencia” megjelenésének lehetünk szemtanúi.
Szerinte az emberek az ilyen rendszerekhez kétféleképpen fognak viszonyulni: vagy gazdag belső érzésvilággal rendelkező entitásokként, vagy pedig egyszerű, érzés nélküli gépként fogják kezelni őket. De amíg a tudatosság tudománya nem fejlődik, ezek a nézetkülönbségek mély társadalmi megosztottságot eredményezhetnek.
Dél-Korea egyébként világelső a robotok munkaerőbe való integrálásában. A Nemzetközi Robotikai Szövetség szerint az ország ipari munkaerejének több mint 10%-át robotok teszik ki, ami jóval meghaladja a globális átlagot. Ez a gyors automatizálási tendencia a születésszám és a munkaerő csökkenésére kínál megoldást, de etikai és társadalmi kérdéseket is felvet.
A Gumiban történt incidensre, és a más hasonló eredményekre adott nyilvános reakciók azt sugallják, hogy a robotokat kezdik félig intelligensnek tekinteni, és bizonyos fokú tiszteletet követelnek számukra.
Az a vírusvideó például, amelyben egy robot összeesett, miközben dobozokat pakolt, hatalmas port kavart a világhálón – az emberek mélyen együttéreztek vele, és a „stresszt” okolták, amiért a gép végül a kimerültségtől összeesett.
Bár az észszerű magyarázat az lenne, hogy a robot műszaki hibás, egyesek szerint Gumi robotját szándékosan „tették el láb alól”. Ekörül is vita robbant ki, amelyet a gyártó és a helyi tisztviselők a gyökereinél szeretnének megfékezni. Azonban nem lehet eltekinteni attól, hogy a világ fejlődik, halad előre, és az olyan kérdések, mint például mennyit ér az emberi élethez képest egy gép, egy ROBOT, egyre aktuálisabbá válnak.