Legalábbis ezt állítják amerikai kutatók. Így aki a reggeli zuhanyzást követően azt gondolná, hogy a tusfürdő és a víz együttes hatása szépen tisztává varázsolta a testét, arcbőrét, az téved, ugyanis számtalan kis mikroszkopikus élőlény éldegél rajtunk, sőt több mint gondolnák. A leggyakoribb a Demodex brevis névre hallgató atka, amely a bőr pórusaiban él és pattanást is okozhat.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
Amerikai kutatók arra jöttek rá, hogy ezek a kis atkák főként a felnőttek arcbőrén fordulnak elő, a fiataloknál csak ritka esetben, vagy egyáltalán nem mutathatók ki. Erre úgy jöttek rá, hogy 253, férfiakból és nőkből álló csoporton végeztek kísérleteket.
Egy fémspatulával megkaparták az orr, az áll környékét, hogy képet kapjanak az erről a bőrfelületről származó mikroszkopikus ökoszisztémáról. Ezek a kis állatok a faggyúmirigyekben termelődő zsírral táplálkoznak, ezáltal pedig serkentik a faggyúmirigy váladéktermelődését, így egy idő után gyulladások, pattanások, de akár rosacea is kialakulhat.
A probléma kezelését csak azután lehet elkezdeni, miután sikerült kideríteni, hogy mitől beteg a bőr, ehhez pedig mikroszkóp szükséges, hogy a dermatológus észrevehesse a 0,1-0,4 milliméter hosszúságú élősködőket. A gyógyítást speciálisan, erre a célra kifejlesztett krémekkel végzik.