New York lett az ötödik állam az Amerikai Egyesült Államokban, ahol legalizálták az emberi testek komposztálását, miután Kathy Hochul demokrata kormányzó aláírta a törvénytervezetet. Sokan örömmel fogadták az újítást, mások azonban ellenzik a módszert, mondván „az emberi test nem háztartási hulladék”.
New York állam Washington, Colorado, Oregon és Kalifornia példáját követte a jogszabály bevezetésével, ami lehetővé teszi az emberi testek komposztálását, egyesek szerint környezettudatosabb alternatívát kínálva a hagyományos temetésnél vagy hamvasztásnál.
A módszer lényege, hogy a holttestet egy tárolóba helyezik olyan anyagokkal együtt, mint a faforgács, szalma vagy lucerna, és a mikrobák fokozatosan lebontják azt. Egy hónap után az elhunyt maradványait visszaküldik a családtagoknak, akik aztán fát, virágát, zöldségeket ültethetnek ebbe a talajba.
Sokan lelkesen fogadták a lehetőséget, és készek kipróbálni azt. A 63 éves Howard Fischer például szeretné, ha komposztálnák a testét, és örül annak, hogy erre most már New Yorkban is lehetőség van.
„Elkötelezett vagyok az iránt, hogy a testemet komposztálják, és ezt a családom is tudja. De örülnék, ha ez New Yorkban történne, ahol élek, ahelyett, hogy át kellene szállítani a testemet az országon” – mondta.
Howard úgy véli, hogy a környezetbarát módszer tökéletesen megfelel az elveinek, különösen egy olyan nagyvárosban, ahol a hagyományos temetkezés helyszűke miatt problémát jelenthet.

A 65 éves Bernard O’Brien szintén azt tervezi, hogy ezt a módszert választja.
„Megnyugtató arra gondolni, hogy a testem a természetet, a virágokat és a fákat szolgálja, ahelyett, hogy egy dobozban lennék a föld mélyén, vagy elhamvasztanának. Keresztény hitben neveltek, és ha a testemet visszaadják a természetnek, arra gondolok, hogy a szeretteim örökké örülhetnek a fáknak és virágoknak, amik ebből a földből nőnek ki” – mondta.
Eddig körülbelül 1200 ember iratkozott fel a komposztálást lehetővé tevő várólistára New York államban, és több temetkezési vállalat és temető is megfontolja az alternatív módszer alkalmazását.
„Ez határozottan jobban összhangban van azzal, amit csinálunk. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy eltérítsük az embereket a betonelemek, díszes koporsók és a balzsamozás használatától” – mondta Michelle Menter, a Greensprings Natural Cemetery munkatársa.
A módszernek ugyanakkor ellenzői is vannak, akik szerint ez az eljárás „semmiképpen sem megfelelő”. Többek között a New York State Catholic Conference szervezet is ellenezte a törvényjavaslatot.
„Az eljárás, ami tökéletesen alkalmas a zöldségmaradványok visszajuttatására a földbe, nem feltétlenül megfelelő az emberi test számára” – mondta a szervezet vezetője. „Az emberi test nem háztartási hulladék, és úgy gondoljuk, hogy ez az eljárás nem felel meg a földi maradványainkkal való tiszteletteljes bánásmód követelményeinek.”
Négy másik állam, Minnesota, Delaware, Illinois és Massachusetts szintén fontolgatja a törvényjavaslat elfogadását, Hawaii és Maine azonban egyaránt elutasította azt.